Poporodní bonding spočívá v neoddělování novorozence od matky, případně otce, v prvních hodinách po porodu a je dnes oblíbenou metodou podporující budování základních emočních vazeb mezi rodiči a čerstvě narozeným dítětem. Mimo pozitivních účinků na psychiku pomáhá poporodní bonding u novopečených maminek také nastartovat tvorbu mateřského mléka či zavinování dělohy. Aby bonding probíhal pohodlně a příjemně pro matku i dítě, je vhodné využít při něm speciální deky.
Bonding probíhá při přirozeném porodu tak, že porodník položí ještě neumyté dítě matce na břicho takovým způsobem, aby bylo umožněno jeho doplazení k prsu a přisátí. Hlavními výhodami bondingu pro dítě je možnost pomalé adaptace na nové prostředí a utváření rané vazby mezi matkou a dítětem. Novopečeným maminkám zase bonding pomáhá nastartovat tvorbu mateřského mléka či zavinování dělohy. U matky i dítěte pak navíc při bondingu dochází k vyplavování hormonu oxytocinu, který uklidňuje, posiluje a u rodiček i pomáhá snižovat poporodní krvácení.
„Plný bonding lze nejlépe realizovat při porodu donošeného miminka s dobrou poporodní adaptací, kdy porod probíhá přirozenou cestou nebo plánovaně císařským řezem,“ vysvětluje primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Přerov Vladimír Boháč s tím, že v případech, kdy se u porodu vyskytnou komplikace, rozhoduje o možnostech bondingu lékař, a to s ohledem na zdravotní stav maminky i dítěte.
Bonding, u kterého je stěžejní zachování blízkosti a budování emočních vazeb, nemusí probíhat pouze ve spolupráci s matkou, ale lze při něm využít i otce či jinou blízkou osobu. Ve všech případech je však pro zachování maximálního pohodlí vhodné využít bonding dek, které pomáhají uchovat správnou tělesnou teplotu miminka, jsou příjemné na omak, a navíc svou rudou barvou imitují prostředí dělohy, což má na děti uklidňující účinek.
„Bonding deky jsou skvělým pomocníkem při bondingu nejen těsně po porodu, ale i v prvních dnech po porodu. Určitě se u nás dlouho neohřejí, bonding v naší porodnici využívá drtivá většina maminek,“ uzavírá Radmila Šimoníková, vrchní sestra gynekologicko-porodního oddělení Nemocnice Přerov a dodává, že v porodnici Nemocnice Přerov přijde na svět každoročně více než osm stovek dětí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.