V Prostějově léčili pacientku se žlutou zimnicí. Šlo o vůbec první výskyt nemoci v České republice

Tisková zpráva | Foto Pixabay.com

Poprvé v historii České republiky letos zdravotníci Nemocnice Prostějov léčili pacientku s diagnostikovanou žlutou zimnicí – vzácným exotickým onemocněním, jehož výskyt v Česku zatím v literatuře není vůbec popsán. Pacientka ze Šumperska si vzácnou nemoc přivezla z Brazílie a v důsledku onemocnění utrpěla vážné poškození jater, horečky i svalové křeče, které si vyžádaly hospitalizaci.

„Případ námi zachycené žluté zimnice je opravdu velmi vzácný, jde o první import do České republiky v historii, takže pro celý náš tým šlo pochopitelně o novinku. Do Evropy se jednotlivé případy ale čas od času zavlečou, jde zhruba o desítku pacientů ročně,“ vysvětluje doktor Zdeněk Prokeš, primář infekčního oddělení Nemocnice Prostějov s tím, že žlutá zimnice se projevuje horečkami, křečemi ve svalech, nevolností, únavou i bolestmi hlavy, v horších případech pak krvácením, žloutenkou i selháním orgánů.

Žlutá zimnice je typická pro tropické oblasti Afriky a Jižní Ameriky, kde u řady pacientů končí smrtí. Přenáší se prostřednictvím komárů a inkubační doba je 3-6 dní. Lze se proti ní ovšem vysoce účinně očkovat, a to dokonce s celoživotním efektem.

„Pacientka, která byla na začátku léta hospitalizovaná v naší nemocnici, očkovaná nebyla,“ upřesňuje primář Prokeš. V Nemocnici Prostějov proto žena absolvovala symptomatickou léčbu na lůžkovém oddělení, kde strávila několik týdnů. Rekonvalescence však podle zdravotníků zdaleka není u konce. „Zejména léčba poškození jater bude velmi dlouhá a stav pacientky v průběhy léčby může být proměnlivý. Specifická léčba žluté zimnice neexistuje, léčíme proto pouze projevy,“ uzavírá primář Prokeš s tím, že obyvatelé Česka se ale onemocnění bát nemusí. Nemoc se přenáší pouze komáry.

Případ pacientky je však varováním pro všechny, kteří cestování do exotických zemí podceňují a očkování neabsolvují. „Rozhodně bych všem před cestou do ciziny doporučil navštívit vakcinační centrum, kde dostanou komplexní informace o tom jak se v dané destinaci chovat – jak se stravovat, jak dodržovat hygienu, jak se chránit proti hmyzu a také proti čemu se ideálně očkovat,“ radí primář infekčního oddělení Zdeněk Prokeš, jehož tým každoročně léčí pacienty po návratu z exotických zemí, kteří trpí průjmovitými onemocněními, malárií, horečkou Dengue, hepatitidami i dalšími nemocemi.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky nemoc, žlutá zimnice, nemocnice, Prostějov, Česko, AGEL Středomoravská nemocniční a.s., Zdeněk Prokeš, Brazílie, okres Šumperk, léčba, Evropa

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.