Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Dnešní recepty v sobě skrývají chutě pozdního léta v podobě polévky z pečených rajčat a zároveň už nás sladkou tečkou díky ořechům a hruškám přepnou na nadcházející podzim, který už je ráno a večer cítit ve vzduchu.
Kdo čtete mé recepty pravidelně, jistě víte, že většinou vařím ze surovin, kterými mě celou letní sezonu zásobuje kolegyně Denisa. Denisa přinesla rajčata. Spousty rajčat. A přímo božských rajčat. Takových, která svou chutí potvrdila, že označení „rajská jablíčka“ nenesou bez důvodu. Po konzumaci spousty těchto skvělých rajčat „jen tak“, jich pořád zbývalo moc a nechtěla jsem je nechat dojít do fáze, kdy by byly akorát na vyhození. Takže jsem se rozhodla udělat polévku. Ne klasickou rajskou, ale polévku s chutí pozdního léta, z rajčat pečených v troubě.
Rajčata nakrájejte na poloviny nebo čtvrtiny, odstraňte ze spodní části zelené „prdelky“ od stopek, oloupejte česnek a společně s rozmarýnem dejte do pekáčku. Lehce osolte, zalijte olivovým olejem a dejte na půl až třičtvrtě hodiny péct na 180° C. V polovině pečení je otočte a nachystejte si zeleninový vývar. Rajčata vylovte z trouby a přesuňte do hrnce. Kolik necháte v polévce stroužků česneku, záleží na vás, já nechala čtyři, zbytek putoval do koše. V hrnci rozmixujte rajčata s česnekem tyčovým mixérem a přilijte zeleninový vývar, zase pomixujte a takto pokračujte do doby, než dosáhnete požadované konzistence polévky. Schválně nepíšu, kolik vývaru máte přidat, protože má někdo raději polévku hutnou a opravdu krémovou a někdo naopak řidší. Dochuťte ještě troškou soli a olivového oleje, přidejte čerstvou bazalku nebo trošku pesta a můžete podávat, ideálně s krutony nebo bagetkou.
Hruškový koláč s ořechy a čokoládou
Rovnou se přiznám, že pečení sladkého nepatří mezi mé nejsilnější stránky, slané mi jde prostě lépe a samo. Ale nevzdávám se a pracuju na tom. Jednou jsem pekla mazanec na čtyřikrát, než jsem byla spokojená a přišlo mi, že už je dobrý. Naopak vanilkové rohlíčky jsem loni dala na první dobrou, a to dokonce tak, že mi můj muž vyseknul poklonu nejvyšší - že jsou jako sen. V zimě dodám recept a když se povedly mně, je jasné, že je zvládne každý. Můžete si být tím pádem jisti, že se tu ode mě nikdy neobjeví recept, u kterého není zaručen pozitivní výsledek.
A právě jedním takovým je koláč s vlašskými ořechy, hruškami a čokoládovou polevou. Zrovna včera jsem ho pekla, asi o půl jedenácté večer. Protože hrušky od Denisy. U přípravy jsem přišla na malý tip, když jsem zjistila, že nemáme žádný prášek do pečiva a představa rána bez tohoto koláče se mi nelíbila. Tím tipem je jedlá soda. Aneb – nemáš-li „prdopeč“, dej do těsta jedlou sodu. A ano, funguje to dokonale. Jen si musíte dát pozor na množství, stačí jí opravdu špetka a také je do těsta potřeba přidat nějakou acidofilní, tedy kyselou surovinu – já použila ocet, jednu čajovou lžičku. Soda má společně s octem stejný účinek jako právě chybějící prášek do pečiva a pokud použijete opravdu jen malé množství, ve výsledné chuti o octu vůbec nevíte.
Rozehřejte si troubu na 180° C. Mouku smíchejte společně s dalšími ingrediencemi a vytvořte hladké těsto, do kterého úplně na konci přidejte ořechy. Těsto vlijte do tukem vytřené a moukou vysypané koláčové formy a poklaďte plátky hrušek, čím víc, tím líp, ta chuť je skvělá. Dejte péct na cca 20 minut, než vrch koláče nezezlátne. Po vychladnutí polijte rozpuštěnou čokoládou, nechejte polevu ztuhnout a podávejte. Se šlehačkou, vanilkovou zmrzlinou nebo samotné. Tip č.2 - „bezsvinčíková čokoládová poleva“ – do hrnce dám vařit vodu a ponořím tam čokoládu určenou na polevu přímo v obalu – POZOR – musí být plastový a neotevřený! Jakmile se po chvíli rozpustí, pouze odstřihnu okraj a liju přímo na koláč.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám