Blažejské náměstí – zastrčené místo v Olomouci s bohatou historií a jedinečným zbouraným kostelem

Autoři | Foto VMO | Zdroj www.turistika.cz

Na Blažejské náměstí v Olomouci většina lidí zavítá jen když si zkracuje cestu z města do Bezručových sadů nebo se jdou najíst do restaurace Michalský výpad. Už málokoho zajímají zdejší zastavárny, které se na Blažejském náměstí vyskytují v hojném počtu. Náměstí o sobě přitom může vyprávět bohatou historii.

Blažejské náměstí je v dnešní době upozaděno honosnějšími náměstími, jako je Horní a Dolní pár kroků od něj. Přitom, v 19. století bylo hlavním centrem moravského muzejnictví a první zmínka o Blažejském náměstí pochází už z roku 1299. Podle archeologických výzkumů však bylo osídleno až mnohem později.

Blažejskému náměstí v současné době chybí ikonická památka, vždy tomu ale tak nebylo. Až do roku 1840 náměstí vévodil kostel sv. Blažeje. Z jaké doby kostel pochází, se přesně neví. Dohady naznačují, že kostel mohl sloužit jako raně-středověký kupecký dvůr. První oficiální zmínka o kostelu však pochází až z 13. století.

Spodní část byla postavena z hrubých, neotesaných kamenů. Klenutí kostela bylo neforemné, vysoká zvonice v sobě ukrývala tři zvony. 

Kostel posloužil v 16. století prostestantům, v té době se stal jejich centrem. I Švédové, kteří obléhali Olomouc, kostel využili – na kostelním hřbitově pochovali okolo sto šedesáti padlých vojáků. Později byl kostel využíván jako skladiště. Jak budova chátrala, bylo v roce 1840 rozhodnuto o její zbourání. Na místě kostela poté vzniklo náměstí trojúhelníkového tvaru. Jediné co z kostela zůstalo, je zvon z roku 1547 zasvěcený sv. Blažeji, který dodnes visí ve farním kostele sv. Filipa a Jakuba v Nových Sadech.

Na Blažejské náměstí se dá dostat z Bezručových sadů takzvanými Blažejskými schody. Na jejich místě však dřív stála Blažejská brána, kterou se lidé dostávali z města do nedaleké osady

Dědina. Brána byla jednou z nejstarších v Olomouci. Během výstavby tereziánské pevnosti mezi lety 1742 a 1758 byla Blažejská brána nahrazena bránou Kateřinskou, která vyrostla v dnešní Kateřinské ulici. Na začátku 20. století byl na místě bývalé brány obnoven průchod se schodištěm, který svému účelu slouží až dodnes.


Kateřinská brána (foto: VMO)

Z Blažejského náměstí se dá rovněž dostat do nepřístupných kapucínských zahrad, které jsou součástí kapucínského kostela. Součástí zahrad je i rozlehlý protiletecký kryt, který byl hojně využívaný za druhé světové války. Jeden z jeho východů ústí hradbami v Bezručových sadech.

Na Blažejském náměstí se také nachází spoustu drobných zajímavostí. Tak třeba – na domě, číslo popisné 99, se nacházejí dvě pamětní desky od sochaře Julia Pelikána pro "Vlastenecký spolek muzejní" na upomínku svých dvou zakladatelů, profesora Jana Havelky, který v domě bydlel se svojí manželkou Vlastou a jeho tchána Mudr. Jindřicha Wankla, který zde měl „výměnek".

Dalším zajímavým domem je dům se zelenou fasádou, číslo popisné 7. V průčelí domu můžete vidět zazděnou dělovou kouli z pruského odstřelování z poloviny 18. století.

Poslední zastávkou na Blažejském náměstí je budova, ve kterém sídlí Rádio Haná – v jejím průčelí můžeme vidět niku s Pannou Marií a Jezulátkem.

Čtěte více:

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky kostel, Olomouc, Blažejské náměstí, sad, dům, druhá světová válka, Panna Marie, Jan Havelka, Julius Pelikán

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.