PO STOPÁCH... hraběte Pöttinga. Kněze, který měl čestné občanství v osmašedesáti obcích v kraji

Autoři | Foto VMO | Zdroj kniha Osobnosti Olomouckého kraje

V pondělí a v pátek vám pravidelně po celé prázdniny přinášíme příběhy osobností Olomouckého kraje. I dnešek nebude výjimkou – zaměřili jsme se na život velkého olomouckého patriota a váženého pána Emanuela Pöttinga-Persinga.

Hrabě Pötting patřil v poslední čtvrtině 19. století mezi nejváženější a široce oblíbené církevní osobnosti olomoucké arcidiecéze. Přestože pocházel ze staré dolnorakouské šlechty, hlásil se k českému národnímu hnutí v Olomouci a byl velkým lokálním patriotem. 

Úctu a přízeň duchovenstva i široké obce farníků, kterým se těšil, dokládají jak jeho mnohé církevní tituly (mimo jiné byl papežem vyznamenán titulem papežského preláta a apoštolského protonotáře), tak i jeho šedesát osm čestných občanství obcí Olomouckého okresu a mnohá čestná členství vlasteneckých spolků a učitelských jednot. Měl velké sociální cítění, podporoval zejména české školství na Moravě. Byl jedním ze zakladatelů a mecenášů Matice školské stejně jako spolku Žerotín, podporoval chudé studenty Slovanského gymnázia, přispěl ke stavbě první olomoucké české obecné školy na Bělidlech. O jeho českém vlastenectví svědčí i blízký vztah ke Karlu Havlíčku Borovskému.


Jacob Gartner: Pöttingeum, konec 19. Století. (Foto: Vlastivědné muzeum v Olomouci / Pavel Rozsíval)

Jedním z jeho nejvýznamnějších počinů bylo založení ústavu pro výchovu dívek v Olomouci, první olomoucké dívčí školy, kde se vyučovalo česky. Založení ústavu z velké části sám financoval a otevření školy 15. září 1895 se pak stalo významnou vlasteneckou událostí ve městě, které v té době mělo ještě převážně německý charakter. Krutou ironií osudu je, že sám Pötting své dílo nikdy nespatřil – v posledních letech života onemocněl oční chorobou a postupně oslepl. Neztratil však životní elán a stále se o chod ústavu živě zajímal – traduje se, že mluvíval o každé místnosti s jistotou stavitele budovy a znal velkou část žákyň podle jména, rodiště a povolání rodičů. Objekt školy, vystavěný v letech 1894‒1895 v novogotickém slohu stavitelem Karlem Starým podle projektu předního vídeňského architekta Jakoba Gartnera, je jednou z významných olomouckých památek. Od roku 1948 je využíván jako střední a vyšší zdravotnická škola a dodnes nese Pöttingovo jméno.

Redakce Olomoucké Drbny děkuje Vlastivědnému muzeu a autorům knihy Osobnosti Olomouckého kraje za možnost zveřejnění původních textů.

 

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Olomoucký kraj, Olomouc, Slovanské gymnázium, Vlastivědné muzeum v Olomouci, Karel Havlíček Borovský, Drbna.cz, Jakob Gartner, Karel Starý, Pavel Rozsíval, Morava

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.