Každý rodič ten pocit poznal. Do porodnice odjíždíte z klidného domova, kde jste páni času pouze VY. S příjezdem z porodnice se vše změní. Chod domácnosti se točí kolem nového člena rodiny a noci se často promění na bezesné části dne. V následujících řádcích jsou popsány rady, které mohou malé miminko uklidnit a vám dopřát alespoň chvilku odpočinku.
Těhotenství se skládá ze tří trimestrů. Ale slyšeli jste o tom čtvrtém? Jestliže ano, zcela jistě se vám do rukou dostala jedna z knih doktora Harveye Karpa, uznávaného pediatra a odborníka na vývoj dětí. Jeho knihy mě inspirovaly a některé z jeho teorií jsem aplikovala i na mou dceru.
Pocit jistoty
Je třeba si uvědomit, že porodem dítě ztrácí všechny „vymoženosti“ matčiny dělohy. Teplo, příjemné šero, nepřetržitý šum a pocit bezpečí. Miminko přijde i o nádherný pocit nekončícího nasycení a právě hlad může být jednou z nejčastějších příčin neustálého pláče novorozeňat. Vše neusnadňuje ani fakt, že děti se rodí obdarovány pouze základními reflexy a nevysvětlíte jim podivnosti dějící se kolem nich. Jsou obdarovány komunikativním prostředkem – pláčem. Rodiče jsou z neustálého pláče zoufalí, nicméně novorozené dítě pláčem komunikuje, žádá o pomoc. Teorie našich maminek „nechat dítě vyřvat“ se příčí přírodě a přirozenosti. Nejjednodušší cestou, jak pomoci miminku ke klidu a opětovnému pocitu bezpečí, je simulovat mu prostředí maminčina bříška. Zdá se to nemožné, ale jde o zcela jednoduchou záležitost, o kouzlo, které se dokáže hravě naučit každý rodič. O kouzlo čtvrtého trimestru - období od narození do třetího měsíce.
Zavinování
Zavinování je úžasné a populární. Jak jinak! Miminko se zavinutím zahřeje, získá pocit bezpečí a nebudí se neustálými nekontrolovatelnými pohyby malých ruček. Někomu se zdá zavinutí dítěte nepřirozené – nemůže se přeci hýbat, nemůže to být pohodlné atd. Věřte, že má dcera se do přibližně třetího měsíce uklidnila až po důkladném zavinutí. Přes den i v noci spala pouze zavinutá. Existuje spousta moderních zavinovaček, nicméně postačí vám obyčejná plena.
Kojte
O kojení existují různé názory. Jeden čas bylo dokonce moderní nekojit, nicméně dnešní přístupy jsou naštěstí nakloněny pro kojení. Výrobci umělého mléka dokonce připisují na své produkty informaci doporučující matkám kojit do ukončeného šestého měsíce. Proč také nekojit? Jde o přirozenou zdravou věc a navíc nádhernou - matka s dítětem udržuje kontakt. V porodnici vás učí kojit každé tři hodiny, ale může to malému miminku stačit, když nikdy nepoznalo pocit hladu? Má dcera v porodnici dvě hodiny spala a hodinu plakala. Jako nezkušená jsem jí houpala, zpívala, ale pomohlo opravdu až kojení. Měla hlad. S příchodem domů jsem ihned tříhodinové intervaly změnila na dvouhodinové, resp. na intervaly, které určovala má dcera, a fungovalo to. Kojení je bezpochyby zaručený tišící prostředek.
Houpání
Tento způsob tišení praktikuje snad každý a u většiny miminek zabírá. Opět se vraťme k napodobení prostředí miminka v těhotenství. Celých devět měsíců se houpalo, natřáslo, kolébalo. A najednou má v klidu spát v postýlce? To by přišlo divné i dospělému! Děti nádherně spí v autě nebo v kočárku, který s nimi krásně pohupuje. Většina miminek usíná v kolébající náruči rodičů. Houpáním nic nepokazíte.
Bílý šum
Před narozením děti slyšely dunivé a hučící zvuky maminčina těla a okolního prostředí. I tyto zvuky lze snadno napodobit tzv. bílým šumem připomínající zvuky rozladěného rádia. Důkaz mluví za své. Má dcera se vždy uklidnila při zvuku vysavače či vysoušeče vlasů. Po tomto zjištění jsem jí při usínání na CD pouštěla bílý šum a překvapivě to fungovalo. A když ve dne plakala, stačilo nakojit, vzít do náruče, kolébat a broukat do ouška „ššššššš“.
Jestliže vaše děťátko pláče od rána do noci, zkuste výše zmíněné rady zkombinovat a možná budete mile překvapeni. Na mou dceru zabíraly a staly se tak mým velkým pomocníkem. Samozřejmě neplatí na každé dítě, některé mohou trápit „prdíky“ či předčasný růst zoubků. Některé děti jsou doslova fixovány na maminku a kontaktní rodičovství je jedinou záchranou od proplakaných dnů. Za zkoušku nic nedáte a v případě, že tišící principy doktora Karpa pomůžou, stane se pro vás čtvrtý trimestr opravdovou radostí a nadšením z mateřství a ne pouze štěstím spojeným s neustálou únavou a případnými depresemi šestinedělí.
Napsala: Eva Fischerová
Foto: Tereza Lišková
Zdroj: www.malostranskadrbna.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.