Důvěřivá žena poslala neznáménu muži, který se vydával za lékaře téměř dva miliony korun

Foto pixabay.com

Osmačtyřicetiletá žena z Olomoucka se letos v dubnu seznámila na Facebooku s mužem, který jí o sobě uvedl, že je Američan, pracuje jako lékařpro OSN a v současné době pobývá v Jemenu. Žena s mužem komunikovala delší dobu a po čase mu začala plně důvěřovat. Navzájem se svěřili se svýmu problémy. Sblížili se a muž ženě nasliboval, že skončí s prací lékaře pro OSN, nechá si vyplatit odměnu za práci a společně se pak ostěhují do San Diega. Potřeboval však finanční prostředky na zaplacení školného pro dceru a také na zaplacení cla balíku, ve kterém si údajně nechal k ženě zaslat odměnu, osobní věci a zlato. Důvěřivá žena za něj vše platila. Za dobu pěti měsíců tak neznáménu příteli z Facebooku poslala téměř dva miliony korun. Případem už se zabývá policie.

"Letos v dubnu se měla osmačtyřicetileté žena na sociální sítí Facebook seznámit s mužem, který ji požádal o přátelství. Na svém profilu muž vystupoval jako dvaapadesátiletý lékař, měl zde fotografii, a jí na tom nic divného a podezřelého nepřišlo, proto onu osudnou žádost přijala. Poté jí oslovil jako první a začali společně komunikovat. V průběhu komunikace jí napsal, že je Američan, pracuje pro OSN jako lékař a v současné době pobývá v Jemenu, kde jako doktor pracuje pro americkou armádu. Svěřil se jí i s tím, že mu před dvěma lety zemřela manželka a on zůstal sám se svou třináctiletou dcerou, která studuje ve Španělsku na mezinárodní soukromé škole. Z toho důvodu by chtěl rád začít nový vztah. Muž tímto v ženě vzbudil důvěru a také ona se mu svěřila se svými problémy," uvedla k případu tisková mluvčí Lenka Vanková. 

Po této konverzaci jí oznámil, že skončí s prací lékaře pro OSN, nechá si vyplatit odměnu za práci a společně s ní se odstěhuje do San Diega v Americe, kde se chtěl již dříve usadit a tam nyní mohou spolu žít.

Muž poprosil ženu o zaplacení cla v hodnotě 800 000 Kč, žena tak učinila

Muž dále ženě oznámil, že musí nejprve požádat o vyplacení odměny, kterou si pak nechá poslat přepravní společností v balíku k ženě domů, neboť to tak běžně chodí a on jí důvěřuje a nikoho jiného nemá. Zanedlouho byla žena e-mailem kontaktována společností, že balík převzali k přepravě. Mělo v něm být kromě finanční hotovosti také zlato. Od muže obdržela rovněž instrukce, co má s obsahem balíku učinit, jakmile ho obdrží.

Začátkem května ženu kontaktovala přepravní společnost s tím, že se zásilka nachází v Rumunsku, a bude nutné zaplatit clo v přepočtu 800 000 Kč. Poradila se proto se svým virtuálním přítelem, který jí požádal, aby peníze co nejrychleji sehnala a zaplatila alespoň polovinu cla, aby o balík nepřišel. Uvedl, že v balíku má veškeré svoje doklady i pracovní dokumentaci,“ dodala Vanková. 

Na zaplacení poplatků spojených s posláním balíku si žena brala půjčky

Důvěřivá žena, která toužila po navázání opravdového vztahu a chtěla mu pomoci, si sjednala půjčku, a požadované peníze sloužící na úhradu poloviny cla společnosti poslala. V průběhu května odeslala ještě další peníze, na pojištění zásilky i úhradu druhé poloviny cla. Poté byla žena opětovně kontaktována společností, že balík musí projít skenováním a pokud chce tento proces urychlit, je nutné zaplatit 200 000 Kč. Vzala si proto další půjčku, neboť jí virtuální přítel stále přesvědčoval o tom, že jí později vše vrátí, “ uvedls k případu Vanková. Veškeré požadované platby proto uhradila, neboť muži slepě důvěřovala a nikdy si nic z toho, co tvrdil, neověřila.

Postupně jí kontaktoval i s tím, že jeho dcera je ve Španělsku bez prostředků, neboť balík s penězi putuje už moc dlouho. I v tomto případě žena pomohla a bez jakéhokoliv podezření posílala finanční prostředky dle instrukcí od svého virtuálního přítele.

Žena prodala i svůj automobil a použila také naspořené peníze

Od května do září roku 2020 tak  poslala přibližně 2 000 000 Kč. Aby mohla pomoci virtuálnímu lékaři, prodala dokonce i svůj automobil a zlato a použila také své naspořené peníze.

Žena však před pár dny zjistila, že fotografie jejího vysněného partnera z internetu figurují i u jiných jmen na sociální síti. Pojala proto podezření, že se stala obětí podvodu a vše oznámila. 

V dané věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu podvod, na který trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody na dvě léta až osm let.

Policie apeluje na občany, aby se řídili jednoduchými pravidly:

Neposílejte peníze nikomu, koho znáte pouze z virtuálního prostředí a nemůžete si ověřit jeho identitu, tito pachatelé vystupují pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat z Vás finanční prostředky!
Vždy se zamyslete se nad tím, zda byste půjčili stejný finanční obnos např. svému sousedovi, kterého dobře znáte, a obrátil by se na vás s prosbou o pomoc. Bohužel větší důvěru a potřebu pomoci dokáže vzbudit virtuální přítel, kterého jste nikdy neviděli a neznáte jej. Z toho se však téměř vždy vyklube podvodník a vám nezbyde nic jiného než dluhy a zkažený život.

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky krimi, podvod, sociální sítě, peníze, lékař, OSN, Facebook, zlato, Jemen, San Diego, Olomoucký kraj, Španělsko, Armáda Spojených států amerických

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.