Počasí dnes26 °C, zítra24 °C
Čtvrtek 1. června 2023  |  Svátek má Laura

Za chladnokrevnou vraždu pracovnice olomoucké herny padl doživotní trest

, aktualizováno 25. května 2023, 9:35

Olomoucký krajský soud dnes uložil doživotní trest vězení třiasedmdesátiletému Adolfu Hlubikovi za vraždu pracovnice herny v Olomouci. Senior při loupežném přepadení loni v květnu střelil ženu z bezprostřední blízkosti do hlavy. V nemocnici bojovala deset měsíců o život, letos v březnu zraněním podlehla.

Důchodce-recidivista Adolf Hlubik podle obžaloby vstoupil do herny na Masarykově třídě loni 20. května. Na pracovnici vytáhnul revolver, který odcizil svému vnukovi a požadoval peníze. „Vážená, navalte dvacet tisíc, nebo jste mrtvá, to vám říkám já,“ řekl pachatel podle kamerových záznamů s nahráváním zvuku na místě činu. Po slovní potyčce, kdy se žena snažila uchopit zbraň a následně usedla do židle, ji z bezprostřední blízkosti střelil do hlavy, uvedl soudce Petr Sušil v rozsudku. Podle soudce šlo o chladnokrevnou popravu, muž projevil absolutní bezohlednost a neúctu k lidskému životu.

„Dospěli jsme k závěru o uložení nejpřísnějšího trestu,“ uvedl soudce. Podmínky pro uložení doživotí se podle něj naplnily, když žena zemřela. Splnil i další dvě podmínky - spáchaný zločin je mimořádně závažný kvůli zvlášť zavrženíhodné pohnutce a resocializace pachatele není možná.

„Od vstupu do herny vám stačilo 51 sekund, abyste takto dramaticky změnil život několika lidem,“ řekl Hlubikovi soudce. 

Hlubik, který má trvalé bydliště na úřadovně v Přerově, vypověděl, že do Olomouce přijel ten den z Ostravy. U nádraží prý "telepaticky dostal zprávu", že žena v herně dluží 20 tisíc korun. „Řekl jsem jí slušně, že dluží peníze, na to mi řekla, proč to děláte,“ uvedl Hlubik. Popsal, že mu levou rukou uchopila zbraň, po potyčce prý na ni zamířil na pravou stranu do ramene a vystřelil. „Měl jsem prst na spoušti, navíc bylo spuštěno poplašné zařízení a neodpovídala na mé otázky,“ vysvětlil soudci důvod, proč vystřelil. Mířil prý do ramene, argumentoval tím, že na pravé oko nevidí a na levé vidí jen obrysy.

Organizovaná skupina vyrobila pervitin za desítky milionů, olomouckým kriminalistům neunikla

Trojici mužů ze Šumperska a Olomoucka zadrželi na konci dubna policisté kvůli závažnému drogovému deliktu, podle kriminalistů vyrobili nejméně čtrnáct a půl kilogramu pervitinu. V menším, ale stále alarmujícím rozsahu vařil a prodával drogy i...

Podle soudce však loupežné přepadení plánoval, zbraň si kvůli trestné činnosti opatřoval i v minulosti. Střílel cíleně a při míření natahoval ruku co nejblíže k hlavě poškozené. „Bez zaváhání střílíte. Žádný zvukový alarm nebyl spuštěn, jednal jste naprosto chladnokrevně,“ oponoval Hlubikovi soudce.

Hlubik neprojevil lítost. U soudu pouze uvedl, že poškozenou navrhne prezidentovi na státní vyznamenání za statečnost. „Cyničtější vyjádření pachatele nad svou obětí jsem neslyšel, a to ani ze ze své praxe ani z praxe jiných soudců,“ dodal soudce Sušil. Těžce zraněnou ženu našel v bezvědomí o desítky minut později příchozí návštěvník. Sedmapadesátiletá žena letos 7. března zemřela. Podle žalobce Jindřicha Pazdery bohužel situaci podcenila, kromě zištného motivu u obžalovaného uvedl i motiv msty. „Za to, že se nezalekla a neprojevila mu dostatečný respekt,“ doplnil žalobce.

V Olomouckém kraji jde za poslední dobu o třetí případ uloženého doživotního trestu za zločin spáchaný v regionu. V dubnu uložil brněnský krajský soud doživotí mladíkovi za loňskou trojnásobnou vraždu jeho příbuzných v Kostelci na Hané na Prostějovsku. V prosinci 2021 odešel od olomouckého vrchního soudu se stejným verdiktem Pavel Nárožný z Přerova, podle rozsudku zabil v roce 2009 svého otce a jeho ženu, těla obětí se dosud nenašla.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři , | Foto ČTK - Luděk Peřina

Štítky Krimi, vražda, herna, herna Masarykova, Olomouc, recidivista, Policie ČR, Olomoucký kraj, soud, doživotí

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pavel Polívka

Zdechni nejlíp už včera, ty zmrde starej zkurvenej! Zbytečně dýcháš slušným lidem vzduch a spotřebováváš energii, která by měla být určena někomu slušnému. Tak pěkně chcípni a smaž se v pekle, svině stará!

Pátek, 26. května 2023, 06:18

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.