Žena z Přerova uvěřila podvodné SMS o pokutě. Pachateli dala přístup ke čtvrtmilionovým úsporám

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

O více než čtvrt milionu korun přišla důvěřivá starší žena z Přerova, která se nechala ošálit podvrženou SMS zprávou vyzývající k zaplacení pokuty za dopravní přestupek. Uvěřila poté i falešnému bankéři, kterému dala přístup k internetovému bankovnictví. O peníze přišel kvůli nepravdivé informaci o pokutě v dalším z případů i mladík z Hranicka.

Podvodníkům poslal peníze i kopie dokladů. Místo zisku z investic má skoro dvoumilionové dluhy

O více než dva miliony korun přišel čtyřiašedesátiletý muž ze Šumperku, kterého zlákala nabídka výnosného investování. Důvěřivý senior poskytl neznámým lidem peníze, vzdálený přístup ke svému počítači i osobní doklady včetně výplatních pásek....

V úvodu uplynulého týdne se na policisty obrátila starší žena z Přerova s tím, že se zřejmě stala oběti podvodníků. „Poškozená obdržela podvodnou SMS na svůj mobilní telefon, která ji informovala o neuhrazené pokutě za překročení rychlosti. Ženu pak kontaktoval údajný pracovník banky a vylákal z ní přihlašovací údaje od jejího mobilního bankovnictví a zřízení takzvaného smart klíče na nové mobilní zařízení, které nemohla oklamaná žena samozřejmě ovládat,“ popsala policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Příklad falešného webu s podvodnými instrukcemi k uhrazení pokuty. Zdroj: prostejov.eu

Dotyčná tak splněním pokynů neznámého člověka dala podvodníkům přístup ke svému kontu, ze spořícího účtu pachatel převedl úspory ze spořícího účtu na běžný. Podle zjištění policie pak došlo k výběru hotovosti ve výši 280 tisíc korun z bankomatu v Praze s využitím prémiové karty.

Do obdobné situace se dostal také mladý muž z Hranicka, kterého kyberzločinci také zmanipulovali SMS zprávou s oznámením o pokutě ke kliknutí na podvržený odkaz. „Poškozený na odkaze, v domnění, že pokutu zaplatí, zvolil svoji banku a byl převeden do sekce plateb, kde byly již vyplněny všechny položky včetně částky 6 477 Kč, což byl celý zůstatek na jeho účtu, a pokyn k platbě odsouhlasil. Tím přišel o uvedené peníze,“ doplnila policistka s tím, že oba případy jsou předmětem vyšetřování pro trestné činy související s internetovou kriminalitou.

Jak se bránit proti obdobným podvodům?
• Nereagujte na podezřelé SMS. Oficiální instituce nikdy nevyžadují platby prostřednictvím SMS s odkazy na webové stránky. Pokud obdržíte podobnou zprávu, neklikejte na odkazy a na zprávu nereagujte.
• Buďte opatrní. Nikdy nezadávejte přihlašovací údaje ke svému bankovnictví na stránkách, které vám byly zaslány prostřednictvím odkazů v SMS zprávách či e-mailech.
• Máte-li pochybnosti o pravdivosti přijatých informací, u dotčených institucí si je sami ověřte.
Zdroj: Policie ČR

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Krimi, podvod, internet, SMS, webová stránka, podvod, Ministerstvo dopravy České republiky, Policie České republiky, Přerov, Hranice, Olomoucký kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.