V uplynulém roce evidovali a řešili policisté v Olomouckém kraji celkem 1336 trestných činů v kategorii kyberkriminality, případy s velmi vysokou finanční škodou nejsou výjimkou. Ačkoliv se podařilo oproti předchozím letům objasněnost citelně zvýšit, stále dosahuje přibližně 27 procent případů. Policie tak neustále nabádá k ostražitosti a dodržování základních pravidel ověřování informací a chránění přístupů k účtům a platebním kartám.
Z 8805 trestných činů zaznamenaných v roce 2024 na území Olomouckého kraje tvořila více než 15 procent kyberkriminalita. Přibylo případů podvodů, naopak mírně kleslo zastoupení trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.
„V poslední době jsme zaznamenali nárůst případů kybernetických podvodů, při kterých pachatelé využívají různé manipulativní techniky k vylákání finančních prostředků od obětí,“ uvádí policejní preventista Ladislav Jílek.
Ten současně upozorňuje na některé ze základních scénářů, které kyberšejdíři využívají ke zmanipulování svých obětí. Jedná se například o telefonáty falešných bankéřů a policistů, kteří vyvolávají strach z napadení bankovního účtu a hrozby ztráty úspor. K převedení peněz na cizí konta využívají i zasílání fotek podvržených služebních průkazů Policie ČR. „V případě pochybností ukončete hovor a kontaktujte příslušnou instituci přímo prostřednictvím oficiálních kontaktů. Nikdy nesdílejte své přihlašovací údaje, hesla ani neumožňujte vzdálený přístup k vašemu zařízení,“ nabádá policista Jílek.
Sobota, 25. ledna 2025, 06:50
Šestatřicetiletou ženu z Olomoucka obalamutil falešný kriminalista s otřepanou historkou o podezřelé žádosti o úvěr z jejího účtu a obral ji o 344 tisíc korun. Ženě poslal falešný služební průkaz a navedl ji na pracovníka České národní banky, který...
Ten varuje i před podvodnými příběhy či reklamními příspěvky, které mohou lákat důvěřivce na snadný výdělek peněz, a to ve formě mimořádně výnosných investic či výher v různých soutěžích na sociálních sítích. „Buďte obezřetní vůči nevyžádaným zprávám o výhrách či soutěžích, zejména pokud jste se do žádné nezapojili. Nikdy nesdělujte SMS kódy ani jiné ověřovací údaje neznámým osobám,“ radí policejní preventista a dodává: „Před uskutečněním významných investic se poraďte s nezávislým finančním poradcem a ověřte si důvěryhodnost investiční společnosti. Buďte obezřetní vůči nátlaku na rychlé rozhodnutí či dodatečné platby.“
Úterý, 21. ledna 2025, 16:51
S nabídkou investic do bitcoinu oslovil telefonicky cizí muž sedmačtyřicetiletou ženu z Prostějovska, kterou zlákala vidina výhodného zhodnocení peněz. Na pomoc si zájemkyně o investování přizvala i manžela, se kterým na počítači plnila pokyny...
V roce 2023 se policisté v regionu zabývali 1247 případy v počítačovém či online prostředí s celkovou škodou 141 milionů korun. Meziročně trestných činů ještě o 89 přibylo. Objasněnost se zvýšila o 10 procent, vyřešit se ale podařilo přibližně každý čtvrtý případ. Anonymní prostředí internetu je jednou ze zbraní zločinců, se kterou se musejí policisté potýkat. O to důležitější je pro občany prevence, policie sdílí informace a rady také v kampani zvané Prokoukl to! A ty?
„Kybernetická kriminalita prošla vývojem a dospěla do fáze, kdy lze kyberkriminální prostředí vnímat jako komplexní systém. Ten je definován několika prvky, které je možno chápat jako hlavní faktory ovlivňující její objasněnost. Mezi ně patří zejména dynamičnost, neboť jednotlivé skupiny často vznikají a zanikají v řádu měsíců až jednotek let. Jejich členové migrují napříč těmito uskupeními. Dále profesionalizace a interaktivita spojená s přenosem dřívějších vazeb a know-how mezi skupinami,“ řekl již dříve k faktorům ovlivňujícím možnost objasnění tohoto typu trestné činnosti mluvčí Krajského ředitelství Policie Olomouckého kraje Libor Hejtman.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.