Další podvod na Olomoucku. Muž uvěřil fámám o Bitcoinu a přišel skoro o milion korun

Autoři | Foto Pixabay.com

Policisté v Olomouckém kraji museli řešit další případ podvodu. Tentokrát přišel jednapadesátiletý muž téměř o jeden milion korun. Uvěřil totiž podvodníkovi, který mu namluvil, že získal spoustu peněz díky investicím do kryptoměny Bitcoin.

Muže podvodník kontaktoval v polovině března přes aplikaci WhatsApp. „Neznámý muž mu řekl, že získal 25 tisíc eur díky několika let starým investicím do Bitcoinu. Volající podvedenému přislíbil pomoc s převodem této částky a požádal poškozeného, aby si do telefonu stáhl aplikaci AnyDesk pro vzdálený přístup,“ vysvětlil mluvčí policistů Libor Hejtman.

Muž z Olomoucka si aplikaci nainstaloval a neznámý pachatel potom za něj prováděl různé bankovní operace. „Ty majitel účtu potvrzoval v domnění, že jsou nutné k převodu částky z bitcoinového účtu,“ doplnil mluvčí.

VIDEO: Kolo v Olomouci ukradl za dvacet vteřin, mělo ale GPS. Policisté šli najisto

Mladíka na okraji Olomouce zaujalo odstavené a uzamčené jízdní kolo a rozhodl se ho získat. Zámek na bicyklu zdržel nenechavce jen na krátkou chvíli a z místa na dopravním prostředku odjel. Majitel zavolal policii a zároveň jim usnadnil stopování...

Nejprve muž potvrdil převod převod 310 tisíc korun a následně domnělému bankéři zaslal i kopii svého občanského průkazu. Podvodník pak jeho jménem zažádal u šesti společností o nebankovní půjčky celkem za 630 tisíc korun. „Jakmile se vypůjčené peníze objevily na účtu poškozeného, podvodník je hned převedl jinam. Olomoučan žádné slíbené peníze nedostal a pochopil, že naletěl podvodníkovi, který jej na roky zadlužil,“ Pachateli teď hrozí až pět let vězení.

Policie před podobnými praktikami podvodníků opakovaně varuje. „Nevěřte příběhu, že máte někde peníze, o kterých nevíte a můžete si je snadno vybrat. Jedná se o podvodníka s jediným cílem, připravit Vás o úspory. Na žádost cizích osob nikdy nestahujte do telefonu nebo počítače aplikace pro vzdálenou podporu umožňující přístup do Vašeho zařízení,“ doplnil Hejtman. Za žádných okolností by také lidé neměli někomu zasílat kopie svých dokladů či platebních karet.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky podvod, Bitcoin, kryptoměny, policie, Olomoucko, policie

Komentáře

Radovan Herold

Lidská hloupost opravdu nezná hranic

Sobota, 3. května 2025, 14:13Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.