I v dalších čtyřech letech bude stát v čele Olomouckého krajského fotbalového svazu Daniel Vitonský, který byl předsedou výkonného výboru také v uplynulém volebním období. Jak se za předchozími roky ohlíží a jaké úkoly vnímá jako důležité pro budoucnost regionálního fotbalu? Nejen o tom promluvil fotbalový funkcionář a starosta města Hranice v rozhovoru pro Hanáckou Drbnu.
O post předsedy se na volební valné hromadě tentokrát ucházeli tři kandidáti, pozici jste obhájil ve druhém kole hlasování. Máte velkou motivaci dál pracovat na fungování a rozvoji fotbalu v regionu?
Jsem rád, že se kluby a okresy přiklonily ke mně. Cítil jsem, že chci pokračovat a nechci od této práce nějak utéct. Kdyby se okresy a kluby rozhodly jinak, tak bych to uznal, že třeba měly jinou představu. Ale důvěru jsem dostal a beru ji hodně vážně. Vnímám to i tak, že čtyři předchozí roky nebyly úplně špatně v tom, co jsme udělali a co se nám podařilo. Teď je potřeba navázat a pokračovat dál. Obměnila se větší část výkonného výboru. Na prvním zasedání jsme si rozdělili kompetence, kdo bude garantem jednotlivých komisí, které budeme skládat dohromady. Kluby mohou dávat nominace do komisí a dál se bude tedy řešit jejich personální obsazení.
Současně s funkcí předsedy krajského fotbalového svazu zastáváte také post starosty v Hranicích, pomáhají vám tyto zkušenosti i při řešení fotbalových záležitostí?
Zkušenosti z politiky mi určitě pomáhají, ale taky jsou pro mě důležité poznatky z práce pro klub v Hranicích, kde jsem předsedou. Ve fotbale jsem si prošel vším – hrál jsem, byl jsem rozhodčí a taky jsem deset let trénoval děti. Vím, co kluby tíží. A umím to i trochu prolnout i se znalostí toho, jak politici uvažují. Takové skloubení je podle mě jenom dobře.
Jak hodnotíte stav fotbalu v Olomouckém kraji? Co se za předchozí období podařilo zlepšit?
Asi nejvíc jsem spokojený s tím, jak se pozvedla trenérsko-metodická komise. Grassroots trenéři mládeže začali pracovat na vysoké úrovni, těší mě počet jejich návštěv v klubech či školách, kde zajišťují ukázkové tréninkové jednotky a náborové akce. Za rok 2024 se jednalo o 114 návštěv klubů s mládeží a 146 škol a školek. Je za tím dlouhodobá práce a vývoj, všechno nejde změnit hned.
Středa, 2. dubna 2025, 14:02
O vstup do majetkové struktury akciové společnosti SK Sigma Olomouc projevil v úvodu dubna zájem další subjekt, kterým je firma SPL Holding. Ta vlastní čerpadlářský koncern Sigma, podle kterého je tradiční hanácký fotbalový klub šedesát let...
Ve zprávě o stavu fotbalu v kraji jste kladně hodnotil také vzdělávání trenérů. Je právě jejich podpora důležitým impulsem pro zlepšení situace v jednotlivých klubech? Aby přitáhli zájemce a dokázali se jim kvalifikovaně věnovat?
Určitě ano. Je potřeba se na mládež soustředit, protože kdo pak bude hrát dospělý fotbal? Od nejmenších klubů se dostávají fotbalisté nahoru a když se neprosadí, tak se mají kam vrátit, mohou hrát za své rodné město nebo obec, kde začali.
Jedním z důležitých kroků bylo v uplynulých letech také zorganizování krajské soutěže mladšího dorostu. Máte v oblasti mládeže další vize, na které se chcete zaměřit?
Je to tak, soutěž mladšího dorostu se hraje první rok. KFS podporuje kluby příspěvkem na dopravu. Byl bych rád, abychom tuto soutěž udrželi. Při přechodu ze starších žáků do dorostu je největší úbytek hráčů. Když má patnáctiletý klučina proti osmnáctiletému klukovi, tak je tam ten rozdíl někdy obrovský. A mladí fotbalisté pak končí, protože nechtějí hrát proti o tolik starším borcům.
Chtěli bychom taky rozšířit podporu pro kluby s ucelenou strukturou mládeže, které hrají krajské soutěže. To už se také nějakým způsobem rozběhlo, získávali jsme víceletou podporu z Olomouckého kraje na úrovni 600 tisíc korun na rok a my jsme k tomu přidávali 400 tisíc korun. Peníze jsme rozdělovali podle bodového hodnocení, pravidla byla transparentně zveřejněná. Pro klub je to také určitá motivace, aby měli kvalifikované trenéry, i za to je vyšší příspěvek.
Tento fond tedy bude připravený i v dalších letech?
Dávali jsme žádost na Olomoucký kraj, protože je vypsaný nový dotační titul. Usilujeme o více peněz, které bychom chtěli rozdělit mezi kluby. Podpora by tedy mohla být ještě vyšší. Práce s mládeží se neprojeví hned, ale je klíčová. Výsledek můžeme vidět třeba po pěti šesti letech, kdy uvidíme, kolik dětí dokážeme přilákat a udržet u fotbalu.
Středa, 19. února 2025, 18:19
Burnley, Těšín a pak Olomouc. Angličan Liam Waddington se při své životní pouti dostal přes město na pomezí České republiky a Polska do hanácké metropole, kde se rozhodl na nějaký čas zakotvit. Jeho příspěvek o novém působišti rezonoval na...
Jak se krajský svaz staví k otázce rozhodčích a jejich vzdělávání? Je sudích dostatek?
Ne, počet rozhodčích není dostatečný. Každoročně jich několik ubývá. Jako kraj rozhodčí získáváme z okresů, kde začínají, postup je tak nastavený. Musíme se víc bavit o náborech. Jako největší problém ale vidím chování funkcionářů a diváků vůči sudím. Za minulou sezonu řešily komise desítky případů urážek či jiných situací, které mohou vést k tomu, že rozhodčí s pískáním skončí, protože si řeknou, že to nemají zapotřebí. Emoce k fotbalu patří, ale vadí mi, jak se chovají někteří rodiče. Mají podporovat hráče, a ne se chodit navztekat a urážet rozhodčí. To se nesmí stávat, jde o špatný příklad pro děti. Další věcí je i finanční odměňování, které není na tak vysoké úrovni.
Co s honoráři pro rozhodčí může dělat krajský fotbalový svaz?
Je pravda, že jde primárně o záležitost nastavení ze strany Fotbalové asociace České republiky, ale je na nás v krajích a okresech, abychom o tom mluvili a řešili to. Vím, že náklady na rozhodčí jsou vysoké, ale jde o jednu z nejdůležitějších součástí fotbalu, o kterou se nějakým způsobem musíme postarat. Vzdělávání rozhodčích máme v kraji na velmi dobré úrovni, probíhají pravidelné semináře, fyzické testy i přezkoušení z pravidel. Systém máme kvalitně nastavený.
Středa, 2. října 2024, 13:14
Domy, mosty, silnice či základní infrastrukturu zdevastovala v polovině září živelná katastrofa na severu Olomouckého kraje a také v částech Moravskoslezského kraje. Ještě dlouhé týdny budou probíhat likvidace následků povodní. Ty se i z...
V předchozích letech se hodně diskutovala změna systému soutěží. Jaká je v tomto ohledu nyní situace?
Proces by se měl rozběhnout, až bude po volbách do vedení FAČR, které mají termín v závěru května. Zatím došlo k přejmenování soutěží, je to takový první krok. Můj názor je, že k reorganizaci bude muset dojít. Jsme svědky toho, že kluby končí, v našem kraji k tomu bohužel došlo například při sloučení klubů po povodních. Nějaké představy v minulosti byly, uvidíme, s čím přijde nové vedení FAČR.
Zmínil jste ničivé povodně, které v září zasáhly v Olomouckém kraji zejména Šumpersko a Jesenicko. Jaký měly dopad na fotbalové oddíly a jaké byly možnosti pomoci ze strany KFS Olomouc?
Někteří už bohužel nechtějí pokračovat. Jako kraj jsme se snažili vyjít vstříc odložením utkáním a klubům, které přišly o hřiště nebo zázemí, uhradíme náklady na to, aby mohly svoje zápasy odehrát někde jinde. Nemáme samozřejmě takový rozpočet, abychom zaplatili rekonstrukci hřiště nebo kabin. Od toho jsou tu ale dotační tituly z Národní sportovní agentury a peníze má na transparentním účtu i FAČR. My jsme se snažili pomoct hlavně při provozní stránce, která se týká placení dopravy či pronájmu hřišť.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám