Olomouckou Cyrilometodějskou teologickou fakultu povede v příštích letech nový děkan Peter Tavel. Vedoucího Institutu sociálního zdraví, terapeuta a duchovního zvolil do čela fakulty tamní akademický senát. Vystřídá ve funkci Ivanu Vlkovou, která stojí v čele olomouckých bohoslovců už od roku 2006.
Peter Tavel byl zároveň jediným kandidátem na tuto funkci. "Výsledek volby musí ještě potvrdit Kongregace pro katolickou výchovu v Římě. Kontakt s ní zajišťuje olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který je garantem fakulty z církevního hlediska," řekl Olomoucké Drbně mluvčí univerzity Radek Palaščák.
"Mám velkou výhodu v tom, že zde není třeba dělat žádná nepopulární opatření. Spíše budeme přemýšlet o tom, k čemu chceme fakultu dovést v příštích letech, jaké místo máme jako teologická fakulta ve společnosti, v církvi, v Olomouci," uvedl Tavel po svém zvolení. Zasadit se chce například o větší míru otevřenosti fakulty vůči církvi i celé společnosti.
Pro nového děkana hlasovalo osm z 11 přítomných senátorů v prvním kole volby. Ke zvolení byla nutná nadpoloviční většina hlasů všech senátorů. Jedním z nich je i samotný Tavel, který se ale volby nezúčastnil. Jeho funkční období je vymezeno lety 2014 až 2018.
Osmačtyřicetiletý Tavel vystřídá ve funkci dosavadní děkanku Ivanu Vlkovou, která vede fakultu od roku 2006. V září končí její druhé funkční období, kandidovat už proto nemohla. V novodobé historii fakulty se v jejím vedení tak vystřídalo pět děkanů. Od znovuobnovení v roce 1990 ji vedli Vojtěch Tkadlčík, Ladislav Tichý, Pavel Ambros a Petr Chalupa a dosavadní děkanka Vlková.
Doc. Ing. Mgr. et Mgr. Peter Tavel, Ph.D., OP (* 1966) je původem slovenský římskokatolický kněz, člen řádu dominikánů, psycholog a psychoterapeut, působící v České republice a v Rakousku. Na Univerzitě Palackého vede Institut sociálního zdraví, který se věnuje výzkumu a vzdělávání v oblasti zdraví se zvláštním důrazem na sociální determinanty a nerovnosti. Na olomoucké teologické fakultě vyučuje už od roku 1999. Působí také jako prorektor Pražské vysoké školy psychosociálních studií, vedle toho je terapeutem a duchovním. Od roku 2000 žije v Rakousku, kde je představeným dominikánského kláštera. Ve slovenské dominikánské komunitě zodpovídá za vzdělávání a osobnostní rozvoj kněží.
Autor: L.Behingerová
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.