Na hrad Helfštýn v Týnu nad Bečvou na Přerovsku se po dvou týdnech vrátili stavbaři, aby dokončili rozsáhlou rekonstrukci torza renesančního paláce, který plánovala správa hradu otevřít letos v létě. Památka tak opět ožila stavebním ruchem, nepřítomnost návštěvníků využívá správa hradu například i k přípravě sezonní výstavy. Neotálejí ani kasteláni na ostatních památkách v Olomouckém kraji. I když jsou kvůli nařízení vlády kvůli boji s koronavirem hrady zavřeny, staví se, uklízí nebo i maluje.
Hrad Helfštýn stavbaři opustili s vypuknutím pandemie a práce se zhruba na dva týdny zastavily. „V pondělí se po dvou týdnech vrátili stavbaři zpět na palác, takže se usilovně pokračuje v projektu záchrany a zpřístupnění palácového torza," řekl kastelán Jan Lauro. Za uzavřenými branami se podle něj pracuje i na přípravě výstavy Příběh torza, která představí vývoj tohoto mimořádného stavebního díla, pokračují práce na monografii o Helfštýně a chystají se nové webové stránky Hefaistonu.
Správa hradu také řeší plánované akce, drobnější projekty z programu vypouští a pořadatelé velkých akcí si zařizují náhradní termíny. „Pracovníci přímo navázaní na návštěvní provoz zatím čerpají volno a netrpělivě sledují vývoj situace. Personál údržby se činí v zušlechťování areálu. Běžné opravy mobiliáře, kultivace zeleně či úklidy skladů ještě nějaký čas zaměstnají pár sil bez ohledu na to, jestli sem bude proudit veřejnost, či nikoliv," doplnil kastelán Helfštýna.
Pracuje se i v areálu hradu ve Šternberku, kde pokračuje rozsáhlá rekonstrukce hradního návrší zahájená na přelomu roku. Od pondělí restaurátorka pokračuje v restaurování zbylých historických kachlových kamen. Na hradě se navíc začalo malovat. „Malujeme celé třetí patro. Využíváme současného prostoru a děláme to, co bychom dělali jinak až na podzim," vysvětlila kastelánka Helena Gottwaldová. Hrad měl mít otevřeno v březnu o víkendech, kvůli pandemii musela správa zrušit řadu akcí i návštěv škol.
Na jedné z nejnavštěvovanějších památek v kraji, na hradě Bouzov, využívají nepřítomnost návštěvníků alespoň k úklidu parku a prostor v hradu, šijí také roušky pro obecní úřad, hasiče či bouzovské seniory. Hrad měl otevřeno jen týden, řekla kastelánka Zuzana Šulcová. Návštěvníky správa hradu zapojuje alespoň na dálku. Vyhlásila soutěž o model hradu z doby českého panovníka Jiřího z Poděbrad, od jehož narození v dubnu uplyne 600 let. „Bouzov je považován za jedno z jeho možných rodišť. Deset nejlepších výtvorů se stane součástí výstavy, kterou chystáme k tomuto významnému výročí," doplnila kastelánka.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.