Počasí dnes0 °C, zítra-0,8 °C
Sobota 11. ledna 2025  |  Svátek má Bohdana
Bez reklam

VIDEO: Do bitev s komáry povolali na Litovelsku speciální dron. Postřikem ošetří obrovské plochy

Významného pomocníka v boji s přemnoženými komáry získaly obce na Litovelsku, které budou od letních měsíců moct využít špičkový postřikovací dron. Stroj, který včetně rozsáhlého příslušenství, povolení a školení obsluhy přišel na takřka milion korun, může ošetřit speciální biologickou látkou rozsáhlé plochy luk a polí. Postřiky z dronu by měly citelně ulevit území, ve kterém žije 20 tisíc obyvatel.

Leteckou podporu získal dobrovolný svazek obcí Region Moravská cesta do dalších bitev s hrozbou komáří kalamity. Speciální techniku, která může vzlétnout s až 40 litry postřiku či 50 litry granulátu určeného pro rozptýlení rozmetadlem, si zástupci organizace převzali v úterý dopoledne v areálu technický služeb v Litovli.

„Je to další významný posun v boji s problémem, se kterým se obce v Litovelském Pomoraví léta letoucí potýkají. Kalamitní situaci nám naposledy ukázal rok 2020 a také letošní podzim. Úkolem vedení obcí je ochránit občany, komáři samozřejmě mohou šířit i některé nemoci,“ poznamenal litovelský starosta Viktor Kohout.

Zejména komár útočný či kalamitní (aedes vexans) se v oblasti Litovelska vyskytuje v nebývalých počtech, klidné tůně či smohy v chráněné krajinné oblasti jsou pro množení tohoto obtížného hmyzu příhodným prostředím. „Vzlétá z osluněných líhnišť, z luk či z okrajů lesa. Komár je nepříjemný v tom, že má velký dolet, urazit deset kilometrů pro něj není problém. Zavítá tak i do obydlených oblastí,“ popisuje starosta obce Střeň Jiří Nevima dlouhodobou potíž na území v okolí Litovle.

Ten vyzdvihuje zejména vysoký výkon leteckého prostředku, který výrazně předčí dosavadní obtížné snahy o manuální ošetření lokalit. „Dokáže aplikovat látku i na 16 hektarů za hodinu. Když jsme se tomu věnovali pěšky po zemi, tak jste v líhništi po kolena ve vodě, za hodinu se pokryje plocha desetiny hektaru a ani přesně nevíte, kde už aplikace proběhla. Je to velice náročné, technologie nám to velmi usnadní a zefektivní,“ podotkl starosta Nevima, kterého jeho kolega z Litovle s humorem i uznáním přezdívá komáří atašé. Pořízení přístroje se všemi náležitostmi financoval svazek obcí s přispěním dotace Olomouckého kraje ve výši 426 tisíc korun.

Po brzkém setmění září ve vesnicích i městech nejen v Olomouckém kraji působivě zdobené vánoční stromy, v tradiční anketě opět hledáme ten nejkrásnější zelený symbol Vánoc v regionu. Svému favoritovi můžete projevit podporu v hlasování na konci...

Dron DJI Agras T50 uzpůsobený pro zemědělské potřeby umí automatizovaně létat podle různých schémat či mapových podkladů, které už mají na Litovelsku díky komplexní a dlouhodobé spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci detailně zpracované. „Mapování provedené Univerzitou Palackého je pro nás neocenitelná pomoc. V České republice je velmi málo lokalit, které by byly tak detailně zmapovány. V území máme i senzory, které ukazují výšky hladin a teplotu v referenčních tůních,“ doplnil představitel obce, která je přemnoženými komáry často nejvýrazněji zasažená.

Na pozici pilota se budou školit dva pracovníci litovelských technických služeb a také litovelský místostarosta Lubomír Broza a právě starosta Střeně Nevima. S novou technikou budou zajišťovat rozptýlení selektivního biocidního prostředku Vectobac, který likviduje pouze komáří larvy a pro další organismy je neškodný.  „Na dron se budeme trénovat, školit. Na jaře si vyzkoušíme veškerou práci a obsluhu. Na intenzivní práci v létě musíme být nachystaní. Pro aplikaci z dronu jsou vhodné desítky hektarů, ale vždy je to individuální. I letošní rok nám povodněmi ukázal, že musíme být připravení, protože situace se právě kvůli povodním mění. V létě je na aplikaci vhodný čas jen několika málo dní. I když nás čeká ještě spousta práce a testování, tak očekáváme, že nás dron snad konečně zbaví velkých nepříjemných kalamit,“ říká Nevima, který jako další odborníci věří, že kombinace pěší aplikace postřiků v lesních oblastech a ošetřování nezalesněných území ze vzduchu s využitím dronu bude vhodnou kombinací pro účinnou minimalizaci problémů s komáry.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Stanislav Heloňa

Štítky Příroda, životní prostředí, komáři, komáří kalamita, hmyz, Litovel, Litovelsko, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

VIDEO: Do bitev s komáry povolali na Litovelsku speciální dron. Postřikem ošetří obrovské plochy  |  Z kraje  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.