Před více než třemi lety se skupinka středoškoláků pustila do obnovy zdevastovaného bývalého armádního objektu poblíž Přerova. Někdejší rozlehlá pozorovatelna na Švédských šancích, která později sloužila i civilní obraně, byla v žalostném stavu. Dobrovolníci věnovali práci na úklidu a opravách mnoho hodin a místo se proměňuje ve výletní cíl i muzeum vojenské historie.
V roce 2021 se Erik Tala se svými kamarády rozhodl zachránit rozsáhlý bunkr na Švédských šancích. Objekt se nachází nedaleko památníku připomínající masakr ze závěru 2. světové války, a přibližně od roku 2000 byl opuštěný. V posledních letech ale ne úplně, útočiště si zde našli lidé bez domova, se kterými se podařilo mladým dobrovolníkům ve spolupráci s obcí Horní Moštěnice dohodnout a mohli se vrhnout do náročné práce. „Jsem rád, že se podařilo před pár lety domluvit a mohli jsme z tohoto místa udělat něco pozitivního. Máme tam velmi příjemná setkání s místními i s lidmi z okolí, je fajn, že se tam už lidé nebojí chodit a není to černá tečka oblasti. Je z toho pěkné místo na procházky a pěkný pobyt v přírodě. Pracujeme na tom, aby i pozorovací část na tom byla líp. Domluva s obcí je dobrá a je i zájem o prohlídky, stále se nám ozývají nějaké skupiny ať už zájmové spolky, či školy a podobně. To je důvod, proč se to snažíme dát víc do kupy,“ říká jeden z iniciátorů obnovy bunkru s tím, že v plánu jsou například práce na vstupní chodbě a poté i na sálu tak, aby už byl finálně opravený. Pozorovací místnost postupem času značně poškodily kořeny stromů.
Pro plynulejší provoz prohlídek a další práce bylo potřeba objekt znovu prakticky vyklidit, potřebné věci si nadšenci budou podle potřeby přivážet. Od začátku příštího roku budou moct zájemci o návštěvu bunkru zamířit na kopec nad Přerovem v jasně určených termínech. „Máme v plánu dělat pravidelné komentované prohlídky každou první neděli v měsíci, aby lidé nejen z okolí věděli, kdy nás mohou navštívit. Připravíme si pro návštěvníky i airsoftovou střelnici či hod granátem, případně nějaké další tematické aktivity. Samozřejmě v rámci těchto akcí budeme na objektu pokračovat, chceme taky vystavit exponáty, které projdou renovací, a připravit novou expozici, ale musíme ji přizpůsobit vnitřnímu stavu objektu. Jde o velmi rozsáhlou stavbu, postupně opravujeme, co se dá,“ přibližuje mladý dobrovolník, který se věnuje také obnově tří řopíků, tedy malých staveb pohraničního opevnění, na severu Olomouckého kraje.
Pondělí, 13. května 2024, 13:14
Soustava Československého opevnění učarovala pětici studentů a žáků z Přerova, kteří se pro objevování této kapitoly historie nespokojili pouze se čtením knih či návštěvou různých objektů nebo expozic. Na severu Olomouckého kraje si poblíž Starého...
Postupem času se kromě autentické opravy vchodové části pozorovatelny na Švédských šancích a dalších prvků podařilo zjistit také více k historii stavby, která vznikala od roku 1950 a v následujícím čtvrtstoletí procházela různými úpravami. „Jelikož jde o objekt, který pochází z ne tak dávné historie, tak se nám podařilo získat nějaké informace i od pánů, kteří tam sloužili. Kolega také prokázal schopnosti hledání v archivech, což nám dalo další poznatky. Je to velmi netypická stavba, docela obtížně se k ní něco hledá. Neobvyklý je bunkr hlavně svou rozlohou, pozorovatelny se celkově moc nevyskytují, případně se jedná o jednu nebo dvě místnosti. Švédské šance mají sedm místností, byly nejvíc rozestavěny a nejdéle využívány. Tento objekt fungoval i pod armádou, byly tam postavené dřevěné baráky jako ubikace pro stálou hlídku, areál byl oplocený. V pozdějších letech ho převzala civilní obrana a režim fungování se změnil,“ přibližuje Erik Tala.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.