Počasí dnes2 °C, zítra-2 °C
Sobota 28. prosince 2024  |  Svátek má Bohumila
Bez reklam

VIDEO: V Zoo Olomouc se rozkoukává týdenní žirafátko Nick, mládě rozšířilo desetičlenné stádo

Zoologická zahrada na Svatém Kopečku se pyšní u žiraf rothschildových úspěšným a dlouhodobým chovem, v olomoucké zoo se narodilo od roku 1976 už 72 mláďat. Tím posledním je samec Nick, který přišel na svět před osmi dny.

VIDEO: Samice kriticky ohroženého levharta se poprvé představila ve výběhu. A hned spořádala králíka

Samice levharta mandžuského, která přicestovala z Kanady, se v olomoucké zoo poprvé představila veřejnosti. Po ukončení karantény se dostala do venkovního výběhu a hned spořádala králíka. Ve volné přírodě dnes žije zhruba sto jedinců tohoto kriticky...

Ve vnitřním zimovišti Zoo Olomouc se rozkoukává dlouho očekávané mládě žirafy, které přišlo na svět ve středu 11. prosince. „Matkou je jedna z nejstarších samic, které bude na jaře 17 roků. Porod proběhl bez potíží snad proto, že narozené mládě je poměrně malé, ale je velmi životaschopné, takže věříme a uděláme vše pro to, aby se matce podařilo ho odchovat,“ komentovala v tiskové zprávě zooložka Eliška Veselá.

„Mládě dostalo jméno Nick, což v překladu znamená ‚všemi milován‘,“ doplnil Pavel Vidlář, vedoucí zimoviště afrických zvířat.

Současné stádo žiraf v olomoucké zoo čítá osm samic a tři samce, jedním z nich je i před několika dny narozené mládě. Nejvyšší savci světa se dožívají přibližně 20 let, samci dosahují výšky přes pět metrů. „V přírodě žijí žirafy v samičích skupinách, dospělí samci jsou spíše samotáři a samice vyhledají jen v době jejich říje. Mláďata se rodí převážně v ranních hodinách, a to proto, aby stačila nabrat sílu a následovat matku se stádem do bezpečí dříve, než si jich všimne případný predátor,“ zmínila mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.

Vytrvalí jedlíci, kteří spí jen dvacet minut denně
Žirafa příliš často nepije, jelikož při pití musí zaujmout složitou pozici, kdy je nezbytně nutné, aby do široka roztáhla končetiny od sebe, tím se však stává snadnější kořistí. Krk tvoří stejný počet obratlů jako lidský, tedy sedm, a na hlavě jim po celý život rostou růžky, které jsou při narození chrupavčité a kostnatí s postupem věku, samci je používají při vzájemných soubojích. Dospělá žirafa má ve svých končetinách velkou sílu, jedním kopnutím může usmrtit dokonce i lva. Dokáže vyvinout rychlost 51 km/h. Žirafí biorytmus je ojedinělý, uvádí se, že jim stačí spánek po dobu pouhopouhých 20 minut denně, zato příjmu potravy věnují každý den asi 13 hodin. Jazyk žirafy dosahuje téměř 40 cm a žirafy ho používají při získávání potravy. Omotávají ho kolem větviček a s jeho pomocí strhávají listí a koncové výhonky, což je jejich hlavní potrava.
Zdroj: Zoo Olomouc

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Zoo Olomouc

Štítky Zoo, příroda, zoologická zahrada, Olomouc, žirafa, mládě žirafy, Zoo Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

VIDEO: V Zoo Olomouc se rozkoukává týdenní žirafátko Nick, mládě rozšířilo desetičlenné stádo  |  Z kraje  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.