Samice levharta mandžuského, která přicestovala z Kanady, se v olomoucké zoo poprvé představila veřejnosti. Po ukončení karantény se dostala do venkovního výběhu a hned spořádala králíka. Ve volné přírodě dnes žije zhruba sto jedinců tohoto kriticky ohroženého druhu.
Před měsícem do olomoucké zoo přicestovala samice levharta mandžuského. Po ukončení karantény se konečně dostala do venkovního výběhu. “Samička Zima ve věku tři a půl roku přijela ze Zoo de Granby v Kanadě a jedná se o naději v pokračování chovu. Brzy k ní přicestuje samec z Německa, a vytvoří tak spolu s ní nový chovný pár," raduje se ošetřovatelka Kateřina Šteckerová.
Na uvítanou Zima dostala králíka, se kterým se rychle vypořádala. Zoo Olomouc má levharty od roku 2001 a doposud odchovala 12 mláďat. “Přesun geneticky vzácného jedince z jiného kontinentu je velkým přínosem pro celý chov tohoto druhu v Evropě. Doporučení k přesunu jsme dostali na základě dlouhodobé spolupráce EAZA a AZA. Spolupráce se zámořskou zoo v Granby je na velice dobré úrovni, kolegové nám poskytli všechny důležité informace včetně videosekvencí týkajících se veterinárního tréninku s tímto zvířetem. Budeme na jejich práci navazovat a už teď po krátké době je zřejmé, že si samice naše chovatele oblíbila," podotkla zooložka Jitka Vokurková.
Pátek, 13. prosince 2024, 17:03
Už v sobotu začne v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce tradiční vánoční program, který potrvá až do Nového roku. Chybět nebudou Vánoční strom pro zvířata, Pohádková zoo a oblíbené večerní vánoční prohlídky.
Počty zvířat tohoto levharta v zajetí převyšují jejich počet v přírodě. V posledních letech se stavy zvýšily až na 100 zvířat, které v roce 2017 spočítaly fotopasti. V 70. letech minulého století žilo v přírodě pouze 32 jedinců. Vážnou hrozbou pro levharty je především pytláctví, ale i lesní požáry, nebo těžba dřeva a nerostných surovin.
V přírodě se levhart mandžuský vyskytuje pouze na Dálném východě, kde obývá nedotčené lesy. Jedná se o velkou formu levharta skvrnitého, nejseverněji žijící poddruh. Jako jediný druh levharta dokáže přežít jak v extrémním horku, tak extrémní zimě, jeho srst měří v zimě až 7,5 centimetru. V jeho domovině v zimním období klesají teploty hluboko pod bod mrazu až na minus 30 stupňů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.