Počasí dnes-1 °C, zítra0 °C
Sobota 22. února 2025  |  Svátek má Petr
Bez reklam

Zničená játra i hrozba smrti. Olomoučtí záchranáři varují před paralenovým hazardem z TikToku

Autoři | Foto Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje

Ze světa sociální sítě TikTok doputovala svými důsledky nepochopitelná aktivita zvaná Paracetamol Challenge až na zdravotnická pracoviště, která zachraňují děti předávkované běžně dostupnými léky. Před riskantní a nesmyslnou aktivitou varuje i Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje, výrazné překročení určené dávky paracetamolu může vést až k nevratnému poškození orgánů či v krajním případě i smrti.

Videa z TikToku, která vybízejí ke konzumaci co největšího množství tablet s paracetamolem, se objevila zřejmě již loni v létě. V aktuálním období se nesmyslný a nebezpečný trend obnovil v řadě evropských zemí včetně České republiky.

Pro větší pocit bezpečí. Olomoucká charita spustila jedinečnou službu, pomůže nejen seniorům

Novou službu určenou pro pomoc a zvýšení komfortu seniorů či osob se zdravotním hendikepem spustila olomoucká charita. Platforma nazvaná ISIDOR+ má kromě podpory v různých krizových situacích budovat také novou komunitu a umožnit on-line setkávání...

„Tyto léky má v domácnosti snad každý, nicméně jejich dávkování je potřeba opravdu striktně dodržovat – ostatně jako u všech jiných léků. Maximální denní dávka pro děti s 20-25 kilogramy jsou tři tablety, u dětí do 40 kilogramů poté tablety čtyři, tedy dva gramy paracetamolu za 24 hodin. Předávkování vede k závažnému poškození jater a při těžké intoxikaci může dojít opravdu až k nehezkému jaternímu selhávání, následně pak i k smrti,“ upozornila na sociálních sítích mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikisková.

Jak funguje paracetamolová výzva?
Tato nebezpečná výzva spočívá v požití vysokých dávek paracetamolu s cílem dostat se do nemocnice a sdílet své zkušenosti na TikToku. Mnoho dětí a mladistvých si neuvědomuje, jak fatální následky může takové předávkování mít. Paracetamol je sice volně dostupný lék proti bolesti a horečce, ale jeho nadměrné užití může způsobit závažné zdravotní komplikace, včetně akutního selhání jater.
Zdroj: e-bezpeci.cz

Nástup obtíží spojených s předávkováním je podle lékařů postupný a než se projeví, může dojít již k velmi závažným škodám na zdraví. „Předávkování paracetamolem se projeví do 24 hodin. Způsobuje nevolnost, zvracení, nechuť k jídlu, bledost, nadměrné pocení a letargii. Současně může dojít k poškození jater, jehož prvním příznakem je bolest v břiše. Pokud není poskytnuta lékařská pomoc, může nastat nevratné poškození až selhání jater a dalších orgánů vedoucích ke smrti,“ uvádějí zástupci Česká lékárnické komory.

Nový projekt přinese inovace v boji s bakteriemi a viry. Univerzita Palackého spojí síly s firmami

Na Univerzitě Palackého v Olomouci odstartoval nový projekt s názvem INTERVIR. V něm se vědci spojí se soukromými firmami a během čtyř let vyvinou a otestují nové materiály, které pomohou při prevenci a diagnostice virových a bakteriálních nemocí....

Zdravotníci zdůrazňují význam prevence. „Apelujeme na všechny rodiče, kantory a ostatní dospělé, co pracují s dětmi, aby je o tomto tématu náležitě poučili a sledovali jejich aktivity na sociálních sítích. V našem kraji řešila Fakultní nemocnice Olomouc již několik předávkování dětí tímto léčivem. Tyto ‚frajeřiny‘ mohou vést opravdu k nezvratným změnám. Někdy se jedná pouze o neznalost v dané problematice, proto prosíme: buďte obezřetní a sdílejte tyto řádky s co nejvíce lidmi,“ vyzvala mluvčí olomoucké záchranky.

Léčivé přípravky s paracetamolem jako například paralen či panadol jsou snadno dostupné i bez lékařského předpisu nejen v lékárnách, ale i v supermarketech či na benzínkách. Tento způsob prodeje by chtěla Česká lékárnická komora změnit, k podobným krokům přistoupili podle komory například ve Švédsku. „Paracetamol by měl být dostupný pouze v lékárnách, kde mohou lékárníci pacientovi vysvětlit jeho dávkování, ověřit zdravotní stav pacienta a upozornit na případná rizika. Informovanost a odborné poradenství jsou klíčové pro prevenci předávkování a ochranu zdraví veřejnosti. Za komoru jsme v minulosti opakovaně navrhovali legislativní změny, které by léčivé přípravky s paracetamolem vyřadily z kategorie takzvaných vyhrazených léčiv. Tyto návrhy však nebyly Ministerstvem zdravotnictví přijaty,” komentoval v tiskové zprávě prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.

Hodnocení článku je 78 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Zdraví, riziko, paralen, paracetamol, předávkování, TikTok, Olomouc, Zdravotnická záchranná služba, Fakultní nemocnice Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přemysl Filip

Bylo by skvělé, kdyby MŠ přehodnotilo osnovy a zařadilo více hodin zdravotnického vzdělávání. Zde totiž opravdu platí, že jde o život !

Pondělí, 17. února 2025, 11:12Odpovědět

Zničená játra i hrozba smrti. Olomoučtí záchranáři varují před paralenovým hazardem z TikToku  |  Z kraje  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.