Na Univerzitě Palackého v Olomouci odstartoval nový projekt s názvem INTERVIR. V něm se vědci spojí se soukromými firmami a během čtyř let vyvinou a otestují nové materiály, které pomohou při prevenci a diagnostice virových a bakteriálních nemocí. Projekt získal finanční podporu z Operačního programu Jan Amos Komenský.
Nový projekt primárně reaguje na dvě současné zdravotnické výzvy, jimiž jsou nepřipravenost na boj s pandemií a nárůst antibiotické rezistence. „Proto se zaměříme na vývoj nových řešení pro prevenci, včasnou diagnostiku a minimalizaci dopadů onemocnění způsobených virovými a bakteriálními patogeny. Můžeme vycházet i ze zkušeností, které jsme získali v průběhu pandemie onemocnění covid-19. Jednoznačně se ukázalo, že spolupráce výzkumníků z univerzit s odborníky z aplikační sféry může vést k velmi rychlému zavedení potřebných inovací do praxe,“ uvedl hlavní řešitel Petr Jakubec z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého.
Práce na projektu svede dohromady odborníky z Lékařské, Pedagogické či Cyrilometodějské fakulty UP a Fakulty zdravotnických věd. Komerční sektor zastupují společnosti Farmak a MedicProgress. „V oblasti prevence je potřeba vyvinout nové materiály s antimikrobiálními vlastnostmi, které se mohou uplatnit nejen ve farmaceutickém, ale i kosmetickém, textilním či potravinářském průmyslu. Proto se ve spolupráci s firmou MedicProgress zaměříme na přípravu antimikrobiálních aditiv, tedy přídavných látek zlepšujících vlastnosti výrobků,“ přiblížil Jakubec.
Neděle, 26. ledna 2025, 19:17
Odborníci z přírodovědecké fakulty olomoucké univerzity pomáhají s výstavbou obří soustavy 60 dalekohledů ve Španělsku a Chile. Vědci budou pomocí teleskopů zkoumat černé díry, pátrat po temné hmotě, odchylkách od Einsteinovy teorie relativity nebo...
Výzkumníci se také zaměří na vývoj biosenzorů, které by mohly detekovat nebezpečné bakterie. „Pro jejich konstrukci připravíme ve spolupráci se společností Farmak zejména grafenové materiály kombinované se specifickými molekulami, které budou schopny sledované patogeny ‚vychytávat‘ a tím je odhalit. Po dohodě s Fakultní nemocnicí Olomouc se zaměříme na detekci bakterií, které jsou příčinou například nemocničních infekcí,“ objasnil vedoucí jednoho z výzkumných směrů Michal Otyepka.
„Celý projekt je výjimečný také tím, že je to první velký projekt, který přímo podporuje spolupráci komerční a akademické sféry v Olomoucké aglomeraci. Je to základní stavební kámen, který umožní podávat další projekty a spolupráci univerzity s komerčními firmami rozvíjet,“ uzavřel Jakubec.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.