Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil stav nebezpečí kvůli havárii vlaku s toxickým benzenem na Přerovsku. Jde o největší havárii svého druhu na světě, chemikálie již zamořila podzemní vody. Hejtman čelil kritice, protože se nezúčastnil jednání krizového štábu v Praze a stav nebezpečí odmítal vyhlásit.
"Byly naplněny všechny podmínky, které jsme požadovali a padlo i rozhodnutí formou usnesení vlády. Jednomyslně jsme se shodli na tom, že vyhlásím stav nebezpečí na Hranicku od dnešních 12 hodin," prohlásil dnes dopoledne po zasedání bezpečnostní rady Olomouckého kraje hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).
Nejnovější výsledky rozborů zamořené půdy a podzemní vody jsou podle něho natolik znepokojivé, že vyhlášení stavu nebezpečí je na místě. Ohrožení obyvatel však podle hejtmana v žádném případě nehrozí. Stav nebezpečí umožní rychlejší likvidaci následků havárie.
Vzorky vody z jezera nevěští nic dobrého. Znepokojující je odběr dvou vzorků ze dna. Ty potvrzují, že rozpuštěný benzen se promísil v celém objemu jezera.
Okleštěk v posledních dnech čelil kritice za to, že se ve středu nezúčastnil zasedání krizového štábu v Praze a poté odmítal stav nebezpečí vyhlásit. Podle něho šlo hlavně o to, aby kraj nemusel platit likvidaci škod. "Požádal jsme pana ministra životního prostředí, aby vláda projednala usnesení, které bude konkrétně deklarovat, kdo ponese jakou odpovědnost. Podmínky, které jsme si řekli, byly kompletně do usnesení vlády zapracovány," vysvětlil zdržení Okleštěk.
Středa, 26. března 2025, 14:23
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) kritizoval kvůli likvidaci havárie vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka (ANO). Hejtman nebyl na dnešním jednání krizovém štábu,...
Vyhlášení stavu nebezpečí v průběhu týdne prosazovala starostka Hustopečí nad Bečvou Júlie Vozáková a rybáři, kterým benzen ohrožuje nejbližší jezero. Podle jejich předsedy Stanislava Pernického by vyhlášení tohoto stavu podstatně zjednodušilo postupy při likvidaci havárie. "Říkám stále, že rychlost je půl vítězství. Každá minuta, každá hodina je průšvih. Larsenová stěna měla být dávno postavená a měla se začít odtěžovat zemina a odvážet pryč," řekl v týdnu Pernický.
Postup hejtmana Oklešťka kritizoval například také ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). "Hejtmana nechápu. Situace v Hustopečích nad Bečvou je vážná a ve světě nemá obdoby. Přesto místo něj na krizový štáb dorazila jen náměstkyně a zároveň odmítl vyhlásit stav nebezpečí, který mu krizový štáb doporučil. Každé zdržení komplikuje sanaci a zvyšuje dlouhodobá rizika pro životní prostředí i zdraví lidí v okolí," opřel se do hejtmana Hladík.
Čtvrtek, 27. března 2025, 16:23
Analýzy vzorků ukázaly na kontaminaci vody v jedné ze studní v chatové oblasti poblíž nedávné havárie cisteren s benzenem v Hustopečích nad Bečvou. Podle České inspekce životního prostředí jde o velmi rychlý nárůst koncentrace způsobený...
Okleštěk kritiku odmítl. "Jednou jsme nebyl na krizovém štábu, z tohoto krizového štábu jsem se ze zdravotních důvodů omluvil a vyslal tři zástupce za Olomoucký kraj, šéfa krizového řízení kraje, náměstkyni pro životní prostředí a vedoucí odboru životního prostředí. Od nich jsem měl všechny informace," ohradil se hejtman. Okleštěk je zároveň poslancem a ve stejný den byl ovšem na jednání sněmovny, kde normálně hlasoval.
Při stavu nebezpečí získává kraj zvláštní pravomoci jako například ukládat pracovní povinnost, rozhodovat o pracovní výpomoci nebo možnost poskytnutí věcného prostředku pro řešení krizové situace. Kraj může bezodkladně provádět stavební práce a terénní úpravy v případě, že je třeba zmírnit nebo odvrátit ohrožení, a zakazovat vstup, pobyt a pohyb lidí na vymezeném místě nebo území. Umožňuje také například nasazení vojáků nebo zrychlené zadávání veřejných zakázek.
Vlak, který převážel cisterny s více než tisícem tun karcinogenního benzenu, se na konci února rozpojil, vykolejil a začal hořet. Jel dvakrát rychleji, než měl. Toxická látka zamořila podzemní vody, likvidace škod vyjde na stovky milionů korun. Chemikálii vyrobila společnost DEZA z koncernu Agrofert z Valašského Meziříčí na Vsetínsku, přepravoval ji soukromý dopravce. Policie celou věc vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.
Pátek, 28. února 2025, 13:16
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám