Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) kritizoval kvůli likvidaci havárie vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka (ANO). Hejtman nebyl na dnešním jednání krizovém štábu, poslal náměstkyni a zároveň odmítl vyhlásit stav nebezpečí, který krizový štáb doporučil.
"Hejtmana Olomouckého kraje nechápu. Situace v Hustopečích nad Bečvou je vážná a ve světě nemá obdoby. Přesto místo něj na krizový štáb dorazila jen náměstkyně a zároveň odmítl vyhlásit stav nebezpečí, který mu krizový štáb doporučil. Každé zdržení komplikuje sanaci a zvyšuje dlouhodobá rizika pro životní prostředí i zdraví lidí v okolí. Odpoledne s ním o tom budu ještě jednat," opřel se do hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka (ANO) ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Havárie je svým rozsahem podle Hladíka největším únikem benzenu na světě. Likvidace škod si vyžádá stovky milionů korun a sanace potrvá roky. Riziko znečištění podzemních vod a řeky Bečvy je podle ministra stále vysoké, obyvatelům poblíž místa havárie však žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí.
Úterý, 11. března 2025, 06:52
Na průzkum k výbušnému peklu. Děsivé úvodní momenty mimořádného zásahu hasičů u požáru železničních cisteren v Hustopečích nad Bečvou přibližují záběry z osobní kamery profesionálního hasiče. Kritické momenty zvládly jednotky požární ochrany bez...
Olomoucký hejtman Okleštěk potvrdil, že se stav nebezpečí vyhlásit nechystá. Návrh s ním nikdo nekonzultoval, kraj u této havárie nemá podle něho kompetence, veškeré orgány, které únik toxického benzenu řeší, spadají pod ministerstvo životního prostředí. "Udělám samozřejmě všechny kroky ve prospěch ochrany tohoto území, ale musím to mít řádně legislativně podloženo. Vyhlásíme jakýkoliv stav, který se uzná za správný, ale řídit to bude někdo zcela jiný, kdo nám kompetenčně nepodléhá, je to celé pod životním prostředím," uvedl hejtman.
1/3 Od začátku kritizujeme laxní přístup hejtmana a poslance Oklešťka. Od začátku odmítáme bagatelizaci a zlehčování situace. Od začátku upozorňujeme, že škody budou větší, než byly počáteční odhady. pic.twitter.com/YpJmSvXg8O
— Martin Šmída (@Martinpunkie) March 26, 2025
Podle Oklešťka jde havárie za státem. "Z toho titulu si říkám, proč nemůže stav řešit stát, proč to má řešit kraj, který nemá tyto kompetence vůbec pod sebou. Ministerstvo má jak Českou inspekci životní prostředí, tak všechny další navazující instituty. Byli bychom podle mne v této fázi pouze zprostředkovatelem těchto kroků, nevím, jestli je to šťastné řešení," soudí Okleštěk.
Stav nebezpečí Olomoucký kraj naposledy vyhlásil loni na podzim kvůli povodním.
Je potřeba urychlit práce, jako je odstraňování kontaminovaných vod i půdy v ohnisku havárie a na přilehlých pozemcích. Myslím si, že vyhlášení stavu nebezpečí všechno urychlí, pokud vyhlášen nebude, povleče se to nesvižným krokem.
Vlak, který převážel cisterny s více než tisícem tun karcinogenního benzenu, se na konci února rozpojil, vykolejil a začal hořet. Jel dvakrát rychleji, než měl. Chemikálii vyrobila z benzolu společnost DEZA z koncernu Agrofert z Valašského Meziříčí na Vsetínsku. Benzen přepravoval soukromý dopravce. Policie celou věc vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Škoda je ve stovkách milionů korun.
Pátek, 28. února 2025, 13:16
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Podle zákona 240/2000 Sb. má oprávnění stav nebezpečí vyhlásit hejtman. Na otázku, proč si myje ruce a chce horký brambor hodit ministrovi, se přímo podbízí spekulace o partajní věrnosti "vrchnímu bačovi" velké rodiny s názvem Ánofert
Samozřejmě: Bábišova DEZA. Pomsta Slováků za vymanění z područí Hunů a ze zaostalé země za drahé česképeníze vytržení ze středověku ?!
pro mě je záhada jakou má spojitost čobolova firma s železniční dopravou prosím pana josefa aby mi tento problém vysvětlil jinak si o něm budu muset myslet že že to úředně uznaný pitomec