Potrubí z dob císaře pána. V Olomouci se rozhořel svár politiků o zanedbané vodovody

Autoři | Foto Statutární město Olomouc

Rozsáhlá havárie na páteřním vodovodu přímo u sídla olomouckého magistrátu obnažila nejen potrubí DN 500 z roku 1956, ale připomněla i problém v podobě podfinancované údržby klíčové infrastruktury ve městě. K tématu se několik měsíců před podzimními komunálními volbami kriticky vyjádřila na sociálních sítích celá řada politiků.

V neděli v noci prasklo staré potrubí na rohu budovy magistrátu a do Hynaisovy ulice proud pitné vody vyplavil zeminu i kusy dlažby. Část města se ocitla bez životodárné tekutiny, po přepojení vodovodu na jiný okruh došlo k menším haváriím i v dalších oblastech.

Zatímco se u poničených míst vodovodního řadu rozběhly intenzivní práce na opravě, na sociálních sítích politici a kandidáti pro podzimní volby do olomouckého zastupitelstva začali upozorňovat na problémy dlouhodobě nedostačujících investic do této soustavy. „Že stav olomoucké infrastruktury je v katastrofálním stavu je veřejné tajemství. Město musí investovat do oprav. A to urychleně. Jinak si musíme zvyknout, že budeme stíháni sérií havárií podobných těm jako včera a dnes. Že v létě si ve čtyřicítkách teplotách nepustíme vodu. Dopad to nemá jen na domácnosti, ale i na firmy, školy,“ napsala Lucie Tungul, kandidátka na olomouckou primátorku za koalici TOP 09, Piráti a Zelení.

K tématu se v obdobném duchu vyjádřil i například Matouš Pelikán z KDU-ČSL. Jeho krátký klip vyvolal také reakci náměstka primátorky Miloslava Tichého z ANO. „Havárií vodovodů už jsem zažil několik. V jakém stavu je dnes, je výsledkem její (ne)obnovy v minulých dekádách. Letošní novinkou je, že kvůli blížícím se volbám k tomu budou politici točit videa, vyrábět čučavou infografiku a ideálně dělat i tiskovky. Třeba tady lidovci - kdyby byli ve vedení města oni, voda by snad tekla i do kopce a potrubí by bylo nesmrtelné. Jen drobný detail - historicky poprvé nejsou ve vedení města ani ne čtyři roky, předtím město řídili 24 let. A vodovod je z 50. let. Takže jestli má někdo k jeho stavu co říct, jsou to opravdu oni,“ argumentoval Tichý.

S nadsázkou glosoval aktuální nárůst zájmu o vodovodní infrastrukturu olomoucký zastupitel Jan Holpuch (ODS) „Tolik jsem se těšil, až si kandidáti do zastupitelstva zase navlečou montérky a rozprchnou se do parků natírat lavičky, vybírat odpadkové koše a při tom pózovat na sociální sítě. Teď to ale vypadá, že se v záchvatu komunální obětavosti vrhnou do děr a pustí se do vlastnoruční výměny vodovodních trubek!!! Snad při tom nevykopou příliš hluboké příkopy. A taky doufám, že se do voleb ještě někde neprovalí kanalizace,“ napsal bývalý náměstek primátora a pětka kandidátky ODS pro podzimní volby v Olomouci.

Postupné řešení komplikované vodárenské situace představuje i jeden z hlavních bodů programového prohlášení vládnoucí koalice.

„Od roku 2000 provozuje olomoucké vodovody a kanalizace společnost Moravská vodárenská ze skupiny Veolia na základě nájemní smlouvy. Zisk z prodeje služeb jde tedy jim. My s tímto modelem nesouhlasíme, proto jsme zahájili proces převzetí provozu z rukou nadnárodního koncernu zpět do správy města a tento proces dokončíme. Chceme, aby zisk z vody zůstal občanům a sloužil k dalšímu zlepšování služeb, včetně obnovy sítě,“ komentoval náměstek Tichý.

Nekonečné opravy po havárii vodovodu v Olomouci. Hotovo bude snad už příští týden

Už pátý týden si vodohospodáři nevědí rady s poruchou páteřního vodovodu poblíž centra Olomouce ve frekventované ulici Krapkova. Výkopy komplikují dopravu i život zdejších obyvatel, podle posledních informací by opravy mohly skončit už příští týden....

Tématu vodárenské infrastruktury se dlouhodobě věnuje primátorčin náměstek Tomáš Pejpek (ProOlomouc), který na problém upozorňoval už například v roce 2018. „Situace je kritická. Vodárenská infrastruktura je zdevastovaná, potrubí mnohde sto let staré a zisky jdou místo do obnovy cizím soukromníkům, nebo je město projídá,“ napsal před lety architekt a politik.

Olomouc čekají do budoucna značné výdaje na modernizaci zastaralých sítí, podle Pejpka je ale pozitivní změnou, že vlastníci infrastruktury už nemohou stamiliony určené na obnovu využít jakkoliv, ale musí je investovat právě do rekonstrukcí.

Náměstek Tichý doplnil, že loni byl zřízen zvláštní fond či systém rezerv, kde bude mít město každý rok téměř 200 milionů na obnovu a rozvoj hospodářské infrastruktury. „Na magistrátu ale chybí kapacity na realizaci takového objemu stavebních zakázek. Město proto jedná s VHS o outsourcování části přípravy rekonstrukcí. Pro zhruba trojnásobné zrychlení rekonstrukcí bude nutné také opustit představu, že každá rekonstrukce vodovodu nebo kanalizace bude znamenat i časově a finančně mnohem náročnější kompletní přestavbu celé ulice,“ poznamenal Tomáš Pejpek, který na sociálních sítích rovněž zmínil i zajímavost, že v historickém centru jsou dokonce i vodárenské sítě z doby Habsburské monarchie.

Na části Olomoucka se voda vrátila zpět do rukou obcí, vodné značně zlevnilo. Veolia naopak lehce zdražila

V části Olomouckého kraje dnes obce a města převzaly zpět provozování vodovodů a kanalizací a snížily cenu vody zhruba o 16 korun. Bývalý provozovatel Moravská vodárenská ze skupiny Veolia cenu v Olomouci od dubna naopak lehce zdražil.

Jak složitá je situace ilustroval na nedávném zasedání zastupitelstva ekonomický náměstek primátorky Otakar Štěpán Bačák (spOLečně). „V minulém roce jsme vkládali do vodohospodářské společnosti nějaký majetek, abychom si zachovali majoritní podíl. Jednalo se i o objekty vodohospodářské infrastruktury na Tabulovém Vrchu v hodnotě 69 milionů podle znaleckého posudku. Jde o velice důležitý segment soustavy, který zajišťuje vodu pro celé sídliště. Nechali jsme si udělat analýzu, v jakém stavu majetek je, protože nás čeká přebírání majetku od Moravské vodárenské v roce 2030. Můžete si tipnout, jaký je dluh jen na této části, jaká je potřeba investice, abychom ji dostali do kvalitního stavu. Při 69 milionech je to 35 milionů,“ řekl zastupitelům Bačák.

Celý vodárenský systém obsluhující hanáckou metropoli a okolí je ale mnohem rozsáhlejší, jde o mnohamiliardový komplex. Na území Olomouce provozuje vodovody či ČOV Nové Sady v majetku města společnost Moravská vodárenská (MOVO) z mezinárodního koncernu Veolia, nájemní smlouva je sjednaná do roku 2030. Firma také inkasuje vodné a stočné. V sousedních 30 obcích pak provoz zajišťuje od dubna 2025 VHS Olomouc, která je naopak současně i vlastníkem infrastrukturního majetku.

„Značná část sítě pochází z 50. – 80. let minulého století a opravdu je nutné ji postupně obnovovat. Bohužel, obnova vodohospodářské infrastruktury byla historicky v Olomouci podfinancovaná. Dlouhodobě nebyla financována tempem odpovídajícím skutečnému opotřebení majetku, což vedlo ke vzniku investičního deficitu v řádu stovek milionů korun,“ uvedl investiční náměstek Tichý.

Hodnocení článku

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky Voda, dodávky vody, politika, volby, kampaň, politický boj, přerušení dodávky vody, havárie vody, havárie vody Olomouc, zásobování, pitná voda, Olomouc, Moravská vodárenská

Komentáře

Pav Boh

Pav Boh

kolik pak vrací Veolia zoátky do údržby vodovodů a kanalizací ?

Dnes, 19:33Odpovědět
Josef Jansa

Josef Jansa

Nikdo to nechce platit (zdražit vodné) a všichni čekají na dotace. Bez těch se už dneska nehne nic.

Dnes, 15:13Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.