V části Olomouckého kraje dnes obce a města převzaly zpět provozování vodovodů a kanalizací a snížily cenu vody zhruba o 16 korun. Bývalý provozovatel Moravská vodárenská ze skupiny Veolia cenu v Olomouci od dubna naopak lehce zdražil.
Koncese k provozování vodovodů a kanalizací vypršela v části regionu Moravské vodárenské z francouzské skupiny Veolia na konci března. Ode dneška téměř 30 obcí a městských částí, což je 35 tisíc lidí, zásobuje vodou Vodohospodářská společnost Olomouc, která patří městům a obcím.
Většině obyvatel to přinese snížení ceny vodného, a to přibližně o 16 korun. Cena bude 43,29 korun za kubík. Naopak se zvedne cena za stočné, což se dotkne osmi obcí a městských částí, kde vodárenská společnost kanalizace a čističky provozuje. Stočné bude 83,40 korun za kubík.
"Většině našich odběratelů se celkové náklady na vodné a stočné sníží. Pitná voda významně zlevní. U tří samospráv pak dojde k navýšení ceny za stočné. Je však třeba zdůraznit, že VHS Olomouc je vlastněna přímo obcemi a městy, kde vodovody provozuje, a proto zisk z výběru vodného a stočného zůstane v regionu v podobě investic do vodohospodářské infrastruktury a zlepšování služeb," vysvětlil ředitel společnosti Tomáš Kučera.
Čtvrtek, 4. ledna 2024, 12:46
Lidé v Olomouckém kraji platí od letošního roku více peněz za vodné a stočné. Potvrzuje se ovšem, že nejlépe jsou na tom odběratelé v lokalitách, kde jsou vodárny v rukou měst a obcí. Například na Litovelsku a Šternbersku je cena vody stále pod sto...
Ve stotisícové Olomouci a okolních obcích a na Prostějovsku zůstává kontrola na vodou Moravské vodárenské z francouzské skupiny Veolia. Ode dneška se vodné a stočné na Olomoucku zvyšuje zhruba o dvě koruny, celkem tak zákazníci zaplatí 126,38 koruny. "Ke změně ceny dochází z důvodu změny podmínek provozování a nového rozsahu tarifní oblasti Olomouc," vysvětluje zdražování mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová. Veolia už letos v lednu zdražila vodné a stočné na Olomoucku o 2,5 procenta.
Platnost smlouvy na pronájem vodovodů a kanalizací v Olomouci a na Prostějovsku vyprší Veolii v roce 2030.
Naopak ve třicítce obcí na Olomoucku Veolia skončila už včera a vodárenskou infrastrukturu včetně zaměstnanců převzala Vodohospodářská společnost Olomoucko, která patří městům a obcím. Firma ubezpečuje, že ceny se už zásadně měnit nebudou. "Mechanismus výpočtu cen by se v následujících letech významně měnit neměl. Samozřejmě podobně jako u jiných vodárenských společností se dá očekávat meziroční úprava cen odpovídající například inflaci tak, aby byly započítány provozní náklady i náklady na opravy, rekonstrukce a modernizace vodohospodářské infrastruktury," sdělil mluvčí vodáren Petr Chmelař.
Úterý, 5. prosince 2023, 13:02
Krajský soud v Brně zrušil sedmnáct let staré rozhodnutí o pronájmu prostějovských vodáren koncernu Veolia. Podle soudu se jednoznačně prokázalo, že pronájem byl nevýhodný, při rozhodování byli akcionáři oklamáni nepravdivými posudky a falešnou...
Vodohospodářská společnost nyní s novými odběrateli uzavírá nové smlouvy, kdo to ještě nestihl, má čas do května. "Od dubna jsme faktickými správci a provozovateli infrastruktury, která zahrnuje prameniště, úpravny vody, vodojemy, čistírny odpadních vod, čerpací stanice či vodovodní a kanalizační sítě. Našim cílem je nejen zajištění dodávek pitné vody, ale také postupná obnova a zlepšování vodohospodářské infrastruktury," slíbil ředitel vodáren Kučera.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám