Dnes, 08:31
Tropické teploty závěru června i letos rozpoutaly v Olomouci debatu o nepříjemně horkém prostředí v autobusech a tramvajích městské hromadné dopravy. Klimatizací je vybavená jen menší část vozového parku Dopravního podniku města Olomouce. Poměr se má při dalších modernizacích postupně navyšovat.
Aktuální vedra dosahující i teplot okolo pětatřiceti stupňů Celsia mají dopad i na cestování městskou hromadnou dopravou. Podle některých pasažérů je situace takřka neúnosná kvůli nízkému počtu klimatizovaných vozidel. „Nedá se tu normálně dýchat. Měla by být sepsána nějaká petice, aby už ty starý kraksny úplně vyřadili! Do práce jezdím skoro 40 minut, takže děs. Držte mi palce, ať to zvládnu,“ napsala na facebookové skupině zaměřené na dění v Olomouci Denisa.
Příspěvek rozpoutal živou diskuzi. Zazněly názory o nežádoucím i naopak žádoucím otevírání okének či vzpomínka na staré maďarské autobusy, které jezdily v Olomouci ještě na přelomu tisíciletí. „Ikarus na tebe! Na lince 16, když jezdil člověk přes celé město, to byl zážitek,“ stálo v jednom z komentářů.
Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce Anna Sýkorová upřesnila, že klimatizaci má v Olomouci desítka nejnovějších autobusů dodaných v letech 2021 – 2022 a tramvaje typu EVO, kterých má podnik nyní 18. „Dodání dalších 8 očekáváme v rámci obnovy vozového parku v průběhu příštího roku. U autobusů se počet klimatizovaných vozů výrazně zvýší po dodání elektrobusů, kterých má být v první fázi 20,“ sdělila mluvčí s tím, že celkově DPMO aktuálně disponuje 78 autobusy a 70 tramvajemi.
Čtvrtek, 16. dubna 2026, 09:41
V hanácké metropoli pokračuje obnova vozového parku Dopravního podniku města Olomouce (DPMO), který obmění celkem osm nových tramvají od společnosti Pragoimex. Pro zakázku probíhalo výběrové řízení, ze kterého vzešla cena za pořízení i servis vozů v...
Jedním z faktorů pro efektivní vychlazení vozů je zabránění pronikání horkého vzduchu zevnitř, což se ale přirozeně děje při provozu autobusů a tramvají na linkách ve městě, kde zastávky dělí jen pár minut jízdy. „Otvírání dveří na zastávkách snižuje účinnost klimatizace, v létě proto u klimatizovaných vozů nedochází k automatickému otvírání všech dveří na každé zastávce, ale dveře se otevřou, až když cestující zmáčknou tlačítko. Okénka u klimatizovaných tramvají i autobusů jsou zamčená a řidič by je odemknul pouze v případě poruchy klimatizace,“ vysvětlila opatření dopravního podniku mluvčí Sýkorová.
Pátek, 10. dubna 2026, 07:07
Dopravní podnik města Olomouce pokračuje v intenzivní přípravě začlenění elektrobusů do své flotily vozidel. Vedení radnice schválilo zahájení výběrového řízení, ve kterém se bude hledat firma pro vybudování systému dobíjecích stanic, a to na...
Někteří cestující se naopak v klimatizovaných vozech obracejí na šoféry, aby ochlazování vypnuli nebo ztlumili, diskutovanou záležitostí je i údajné nespouštění klimatizace řidiči vozů. Podle DPMO k tomu ale nedochází kvůli samotnému nastavení systému moderních vozů. „V tramvajích EVO klimatizace, nebo naopak topení, funguje automaticky bez zásahu řidiče – vůz reguluje vše automaticky. Při zapnutí tramvaje automaticky začne fungovat i vzduchotechnika, která dle potřeby chladí nebo topí, řidič do toho nemůže zasahovat. U autobusů se při nastartování klimatizace také spouští automaticky,“ doplnila Anna Sýkorová.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?
