VIDEO: Na Jesenicku někdo pravděpodobně otrávil čtyři vlky. Případ už má policie

Autoři | Foto Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Mezi únorem a dubnem letošního roku našli ochránci přírody v Rychlebských horách na Jesenicku u Horních Skorošic a Horní Lipové postupně čtyři mrtvé vlky. Jde zřejmě o příslušníky jedné smečky. Pitva s velkou pravděpodobností prokázala otravu dosud nezjištěnou látkou. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR již podala trestní oznámení.

Pitvu mrtvých vlků provedli experti z Veterinární univerzity v Brně. Ukázala, že se s největší pravděpodobností jedná o otravu dosud nezjištěnou látkou. Nyní pokračují další toxikologické testy. Jde zřejmě o příslušníky jedné smečky, kteří byli zaznamenáni loni na podzim na fotopasti Hnutí Duha Šelmy.

"Byla to mladá zvířata v dobré kondici, z analýzy DNA vyplývá, že se jednalo o tři sourozence, kteří pocházejí z loňského vrhu. Analýza DNA pro čtvrtého vlka se nyní zpracovává. Podrobná pitva vyloučila střelné či jiné poranění, srážku s vozidlem i chorobu. Zdá se, že vlci všichni uhynuli přibližně ve stejnou dobu, ale byli nacházeni postupně. Víme, že v oblasti Skorošic byla také nalezena mrtvá liška, několik káňat a krkavec. Nebezpečí z otrávené návnady ovšem nehrozí jen volně žijícím zvířatům, ale také třeba pobíhajícím domácím psům," zlobí se Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

V oblasti Rychlebských jsou vlci trvale od roku 2022, mají zde dostatek potravy. Mohou tak pomoci snížit počty přemnožených divokých prasat nebo srnců, kteří působí škody v lesích a na polích. Komplikaci však představují pro chovatele hospodářských zvířat.

VIDEO: Na Drahanské vrchovině se pohybují dva vlci. U Protivanova a Nivy je zachytily fotopasti a kamery

Na Drahanské vrchovině v okolí Protivanova a Nivy na Prostějovsku se pohybují dva vlci. Zachytily je fotopasti a kamery v autě. Podle ochránců přírody se vlci lidem vyhýbají, chovatelé mohou stát žádat o dotace na ochranu svých stád.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR proto zajišťuje Program péče, chovatelé mají nárok na náhradu škody v případě vlčího útoku. V oblastech, kde se vlk opakovaně vyskytuje, mohou získat i peníze například na zahánění na noc do zabezpečených košárů, údržbu funkčního oplocení či péči o pastevecké psy. 

"Je jedno, zda někdo líčil cíleně na vlky nebo na jiné zvíře. Fakt, že se šelmy a dravci stávají v 21. století obětí pytláků a travičů, je opravdu ostudný. Vlk patří mezi kriticky ohrožené druhy, v minulosti byl v řadě zemí vyhuben a dnes se i do naší přírody postupně vrací. V případě některých jedů hrozí nebezpečí i lidem, pokud s otráveným zvířetem přijdou do kontaktu. Prosíme proto každého, kdo by mohl mít k otravě jesenických vlků nějaké informace, aby je poskytl Policii ČR," apeluje v tiskové zprávě ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky vlk, otrava, Jeseníky, policie, ochrana přírody, Skorošice, Hnutí DUHA, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Policie České republiky, František Pelc

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.