Na Drahanské vrchovině v okolí Protivanova a Nivy na Prostějovsku se pohybují dva vlci. Zachytily je fotopasti a kamery v autě. Podle ochránců přírody se vlci lidem vyhýbají, chovatelé mohou stát žádat o dotace na ochranu svých stád.
"Nepotvrzená hlášení o výskytu vlků se k nám dostávají již delší dobu, doposud ale chyběly jednoznačné důkazy. Ty se ale nyní podařilo získat díky průzkumu za pomocí fotopastí, které postupně zachytily pohyb jednotlivých zvířat a nejnověji i dvojici vlků. Vlka pobíhajícího přes pole a silnici se pak podařilo zdokumentovat díky veřejnosti," potvrdil Antonín Krása z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Video z okolí Nivy na Prostějovsku se na sociálních sítích objevilo před dvěma dny. O výskytu vlků ve vojenském výcvikovém prostoru Březina na Vyškovsku měli ovšem ochranaři zprávy již od loňského podzimu. Šlemy pak pozorovali ve volné krajiny v okolí Vysočan a Žďárné a nejnověji i ve výběžku Olomouckého kraje u Protivanova a Nivy na Prostějovsku.
"Uvítáme další informace od odborné i laické veřejnosti. Velmi užitečné mohou být především fotografie nebo snímky z fotopastí, případně videa natočená při pohybu v přírodě. To nám umožňují cíleně prověřovat informace o výskytu vlků a jednat s farmáři o včasném zabezpečení stád. Víme, že přítomnost vlků pro chovatele znamená komplikaci, stát jim proto poskytuje podporu," nabádá v tiskové zprávě Dominik Franc z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Středa, 30. října 2024, 13:10
Náročné mapování pohybu velkých šelem v horských územích Olomouckého, Moravskoslezského a Pardubického kraje přineslo důležité informace o vzniku nových vlčích teritorií a také potvrzení, že se vlci v regionu Jesenické oblasti rozmnožují. Podle...
Vlci v posledním desetiletí postupně osidlují celou Českou republiku. Oblast na pomezí Jihomoravského a Olomouckého kraje byla zatím výjimkou, doposud tímto územím spíše jen procházeli. Změnilo se to v posledních týdnech, a to i přes těžbu dřeva ve zdejších lesích. Podle ochranářů je zde totiž dostatek úkrytů a potravy v podobě spárkaté zvěře.
Při opakovaném výskytu vlka mají chovatelé možnost čerpat dotace na zabezpečení stád, jako jsou například plat pro pastevce, údržba preventivních opatření, náročnější manipulace se stádem nebo péče o pastevecké psy. Náhrada škody za vlkem zabitá či zraněná hospodářská zvířata stát vyplácí celoplošně. Vlk se člověku obvykle vyhýbá. Více než 90 procent jeho potravy tvoří přemnožená zvěř.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.