Olomoucká zoologická zahrada chová 409 druhů zvířat v počtu 1898 kusů. V roce 2018 se za krmivo utratilo 5 833 096 korun. Za jeden den se tak jen za krmení utratí 15 981 korun.
„Nejdražší strávníci na krmení jsou rejnoci a gepard, jejichž průměrná denní krmná dávka stojí více než 200 korun,“ vysvětlila krmivářka Dana Smičková. „Snažíme se, aby strava byla co nejpřirozenější a pestrá. Kvalitní výživa je nezbytnou součástí úspěšného chovu,“ dodala.
Ani letos si své prvenství v nejvyšších finančních částkách za krmivo nenechali ujít masožravci. Jejich krmivo za rok 2018 stálo přes milion tři sta tisíc korun. Jedna krmná dávka lva berberského je určena 30 kilogramy masa na kus a týden. Nejnáročnějším konzumentem je gepard. Dává si kuřecí steaky bez kosti a vepřové či králičí maso jsou jeho oblíbenou pochoutkou.
Nejvíc se v zoo spotřebuje jablek, mrkve, hovězího masa a granulí pro žirafy. Na okus se jezdí třikrát týdně na Libavou.
Největšími labužníky jsou drápkaté opičky. Jejich potravu tvoří běžné i exotické ovoce, vitaminy, minerály, med, myšata, v létě květy pampelišek, speciální krmiva určená pro tyto druhy opic, křepelčí vajíčka, hmyz v podobě cvrčků, sarančat či švábů. Mravenečníci mají menu také pestré, protože jim v zahradě podáváme jemně namleté maso s vejci, banány, ovesné vločky, kvalitní granule pro psy bez lepku, neschází ani minerály s vitaminy.
Naopak nejskromnější je krajta vodní, která se krmí jednou za měsíc.