Nandu pampový sice neumí létat, za to je pořádný záletník. Tento pták dokáže oplodnit až patnáct samic, které mu snesou vajíčka na jedno místo. Samec pak převezme rodičovství, vajíčka vysedí a po vylíhnutí pečuje o svá mláďata.
"Tento otec je v přírodě otcem na plný úvazek. Právě v tomto období se olomoucká zoo těší z dalších přírůstků,“ uvedla zooložka Libuše Veselá. Před obdobím rozmnožování se hejno rozejde a samec si odvede okolo patnácti samic, s kterými se páří. Ty snesou vajíčka do jednoho společného mělkého důlku v hlíně, tedy hnízda.
Od této chvíle přebírá nandu roli otce a vajíčka sám vysedí. Ty, které samec neobsedne, jsou ponechány osudu. Na vajíčkách sedí třicet pět až čtyřicet dnů. Po vyklubání mláďata odejdou z hnízda, avšak otec je vodí a pečuje o ně. Později se k nim přidají i samice.
Nandu pampový byl v Zoo Olomouc už od roku 1957. První odchov s otcem se vydařil až za dvacet let a touto cestou se zoo vydává i dnes. Umělý chov v líhni nedělá. V minulých letech samice snášely dost vajec, ale samci je nevyseděli. Největší přírůstky byly v roce 2012, kdy se podařilo vysedět dvanáct kuřat.
Neděle, 15. srpna 2021, 19:22
Na téměř jeden kilogram ze 180 gramů přibrala od května mláďata lemura vari ze zoo na Svatém Kopečku u Olomouce. Dvojčata se narodila na prvního máje, sameček a samička se podle chovatelů mají čile k světu. Olomoucká zoo chová lemury od roku 1990.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.