Do olomoucké zoologické zahrady přicestovala z Anglie jedenáctiletá samice gibona siamang, která by měla v pavilonu opic vytvořit chovný pár se samcem žijícím na Svatém Kopečku. Tento druh chová olomoucká zoo přes třicet let, dosud se zde narodilo sedm mláďat. Nový pár se nyní seznamuje ve výběhu.
Zástupci Evropského chovného programu doporučili jako vhodnou partnerku pro olomouckého gibona siamang jedenáctiletou samici z anglické zoologické zahrady Thrigby Hall, a ta po vyřešení potřebných náležitostí putovala letecky do Prahy a následně do areálu na Svatém Kopečku. Tam strávila několik týdnů ve speciální části určené pro preventivní karanténu. Poté už se zvířata podobného věku setkala přímo v pavilonu opic. „Prozatím se nášejí dobře a od prvního dne spolu ve výběhu ‚zpívají‘. Ještě nějaký čas potrvá, než se náklonnost jednoho k druhému prohloubí,“ sdělila v tiskové zprávě zooložka Jitka Vokurková s odkazem na typický hlasitý zvukový projev největšího druhu gibona.
„Pod krkem mají rezonanční vak jako žáby, který se nafukuje do velikosti lidské hlavy a díky němu dochází k zesílení jejich hlasitých vokalizací. Tím se ze všech gibonů projevují nejhlasitějšími zvuky. Ti, kteří si přivstanou, mohou obdivovat giboní zpívání. Označují si tak teritoria a jejich hlas bývá slyšitelný do vzdálenosti až 1,5 kilometru,“ popisuje mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.
Sobota, 18. května 2024, 06:50
Bizarní pták z příbuzenstva datlů, vousák senegalský, přinesl olomoucké zoo ocenění v prestižní soutěži o odchov roku nazvané Bílý slon. V konkurenci dvacítky českých a slovenských zahrad se vousák v kategorii ptáci umístil na třetím místě, což je...
Olomoucká zoologická zahrada chová siamangy od roku 1993, o rok později získala zoo chovný pár, který pocházel přímo z volné přírody z Indonésie. „Celkem se v zahradě narodilo 7 mláďat včetně samce, který bude tvořit s nově příchozí samicí pár,“ podotkla mluvčí Gronská.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.