Sousoší Ukřižovaného ve Slavoníně utrpělo během května 1945 značné škody a olomoucká radnice se snaží o jeho obnovu. Letos v listopadu zrestaurovalo jeho podstavec, ale práce na obnově památky pokračují. Proto se magistrát obrací na občany žádostí o informace o ztracených sochách. Ty by v budoucnu měly být nahrazeny kopiemi.
Barokní podstavec z roku 1865 nechal olomoucký magistrát opravit letos v listopadu. Také se přesunul na nové místo. „Nyní se nachází v ostrůvku veřejné zeleně na protější straně Machátovy ulice, kde získal nový betonový základ. Původní umístění u budovy autoservisu, v těsné blízkosti inženýrských sítí a vzrostlého stromu, bylo z hlediska ochrany památky nevyhovující,“ vysvětlila Lucie Hájková z olomouckého magistrátu.
Pozoruhodný je hlavně čelní reliéf podstavce. Zobrazuje totiž nástroje Kristova utrpení – kopí, trnovou korunu, kladivo, důtky, hřeby, žebřík s provazem a tyč s houbou. „Tato umělecky zpracovaná část, považovaná za nejhodnotnější, zůstala zázrakem nepoškozená. A to přesto, že památka utrpěla značné škody za válečných operací v květnu 1945, kdy se Slavonín dostal pod prudkou palbu sovětského dělostřelectva proti ustupujícím německým oddílům,“ dodala Hájková. Jako připomínka historických událostí zůstaly některé ze stop ponechány viditelné.
Středa, 27. listopadu 2024, 15:06
Slavný příběh Antoina de Saint-Exupéryho Malý princ se dočkal překladu do hanáčtiny. Kniha s názvem Malé královské sênek se tak přidává k valaštině, hantecu a dalším nářečím, ve kterých už tato ikonická story ožívá. Křest bude o víkendu v Příkazích...
V současnosti olomoucká radnice shromažďuje podklady, které by pomohly k celkové obnově památky. Vzniknout mají kopie soch sv. Anny a sv. Josefa nebo kříže. Kopie by měly co nejvěrněji odpovídat původní podobě.
„Díky spolupráci se Zemským archivem v Opavě a Národním památkovým ústavem byly objeveny historické fotografie, které odhalují nejen původní vzhled památky, ale také zachycují torza soch, jež se po válce nacházela zřícená kolem podstavce,“ doplnila Hájková.
Podle pracovníků radnice není vyloučeno, že tyto části někdo uschoval a zachránil je tak před úplným zničením. „Obracíme se proto na veřejnost s dotazem, zda má někdo povědomí o dalším osudu soch. Pokud máte jakékoliv informace, neváhejte se ozvat. Napsat můžete na redakce@olomouc.eu,“ uzavřela Lucie Hájková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.