Počasí dnes2 °C, zítra0 °C
Pátek 10. ledna 2025  |  Svátek má Břetislav
Bez reklam

Klokanům se na Svatém Kopečku dobře daří. Nejpočetnější stádo v zemi nyní hlásí nové přírůstky

Tři mladé klokany hlásí ze zoo na Svatém Kopečku u Olomouce nejpočetnější stádo těchto zvířat chované v České republice. Po kratší přestávce jedna malá samička už vak matky opustila a další dvě se k tomu chystají v nejbližších dnech. Zahrada chová téměř dvacítku klokanů, kterým se zde dobře daří.

Stádo klokanů rudých v olomoucké zoo doznalo v uplynulém roce řadu změn. Několik mladých samců odcestovalo do různých destinací v Evropě a do Olomouce naopak přijel nepříbuzný samec ze Zoo Overloon v Holandsku. U některých samic se po kratší přestávce opět objevila mláďata.

"Klokani rudí jsou obyvatelé suchých oblastí australského vnitrozemí a naše vlhké chladné zimy sice dobře snášejí, ale toto počasí se jim příliš nelíbí. Většinu času tráví tak, že se vyhřívají na teplé podlaze své vnitřní ubikace nebo konzumují chutnou zeleninu, kterou jim ošetřovatelé připravují," uvádí zooložka Eliška Veselá.

Skupina klokanů rudých v olomoucké zoo má 19 jedinců a je nejpočetnější v republice. Chov ve skupině je pro klokany přirozený, v přírodě se sdružují do velmi početných stád a u chovu v zoo je na první pohled zřejmé, že se ve větší skupině cítí dobře a že je jim vzájemný kontakt velmi příjemný. Výběh je navíc atraktivní tím, že je průchozí pro návštěvníky.  

Vzácné přírůstky v teráriu. Olomoucká zoo se těší z premiérového odchovu užovek ostronosých

V polovině listopadu se v Zoo Olomouc vyklubaly z vajec čtyři mláďata užovek ostronosých, staly se tak prvními přírůstky svého druhu vylíhlými v českých zoologických zahradách. Malí sytě zeleně zbarvení hadi jsou velmi podobní dospělým jedincům, na...

Klokani rudí žijí ve své domovské Austrálii v počtu několika milionů. Olomoucká zoo je chová od roku 1997. Svůj český název získali podle rudého barviva vylučovaného speciální žlázou na hrudi především při vzrušení. Klokani dosahují rychlosti až 70 kilometrů za hodinu a jejich rekordní skoky mohou být až 10 metrů dlouhé a až 3 metry vysoké. Svůj mohutný ocas přitom používají jako kormidlo. 

Až tři mláďata zároveň
Mládě klokana rudého se rodí ve stádiu embrya, velké okolo dvou centimetrů, a musí se samo vyšplhat do vaku na břiše, v němž probíhá další vývoj jako v inkubátoru. Samice se ihned po porodu páří. Vzniklé embryo má pozastavený vývoj do doby, než předchozí mládě opustí vak. Pak ve svém vývoji pokračuje a po porodu se přesouvá do vaku. Samice tak může mít současně tři mláďata, jedno skáče okolo ní, druhé je ve vaku a třetí v embryonálním stádiu v děloze.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Zoo Olomouc

Štítky klokan, zoo, mládě, chov, strom, Evropa, embryo, porod, Olomouc, Nizozemsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Klokanům se na Svatém Kopečku dobře daří. Nejpočetnější stádo v zemi nyní hlásí nové přírůstky  |  Olomoucko  |  Z kraje  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.