Po fiasku prvního kola se nyní o Hanácká kasárna přetahovali dva zájemci. V elektronické aukci je nakonec vydražil Richard Saliba z Brna za 91 milionů korun. O historickou budovu poblíž centra měla zájem i skupina Redstone olomouckého developera Richarda Morávka, která však neuspěla.
Elektronická aukce začala včera dopoledne a skončila dnes v 10:00. O budovu se přetahovali dva zájemci, kteří udělali deset příhozů. Cena se tak z 90 milionů zvýšila na konečných 91 milionů korun. Zatím není jasné, kdo kasárna vydražil.
"Vítězem elektronické aukce se stala právnická osoba z Brna. ÚZSVM nyní vyzve vítěze elektronické aukce k podpisu kupní smlouvy, která bude v souladu se zákonem odeslána k udělení schvalovací doložky na ministerstvo kultury," řekla dnes mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Michaela Tesařová.
Vítězem se stak podnikatel Richard Saliba z Brna. "Zabývá se podobnými projekty, některé teď v Brně dokončil, a tak se rozhodl podívat se i jinam. O Hanácká kasárna se zajímal už delší dobu. Nejde o žádnou spekulaci," sdělil právní zástupce společnosti Salibary Zdeněk Joukl. V Brně například zrekonstruoval funkcionalistický palác Jalta.
O budovu měla zájem i skupina Redstone olomouckého developera Richarda Morávka. "Můžeme potvrdit, že jsme se účastnili aukce, v níž se rozhodovalo v posledních okamžicích a někdo měl více štěstí. V životě i podnikání je normální někdy vyhrát, někdy prohrát," sdělil mluvčí skupiny Redstone Michal Folta.
Čtvrtek, 12. prosince 2024, 11:07
Prodej Hanáckých kasáren v Olomouci se vrací na začátek. Po kritice dosavadního prodeje a nečekaných zvratech státní majetkový úřad zrušil původní výběrové řízení a kvůli větší průhlednosti vyhlásil nový prodej. O historickou budovu poblíž centra...
Prodej Hanáckých kasáren je pro budoucí rozvoj Olomouce důležitý, protože provoz rozsáhlé budovy může ovlivnit život v celém centru města. V prvním kole však stát prodej nezvládl. Rozsáhlou památkově chráněnou budovu se snaží prodat od září roku 2021 původně za 262 milionů korun. Cenu postupně snižoval, a když v devátém kole loni v září kasárna za 89,1 milionu korun vydražila skupina Redstone, nastaly nečekané zvraty.
Ačkoliv elektronická aukce skončila, vyšlo najevo, že další zájemce Univerzita Palackého může cenu dorovnat a také to udělala. Následně nabídku na 90 milionů zvýšil i Morávek, což univerzita kritizovala. Cenu mohla opět dorovnat, požádala však ministerstvo financí o prověření postupu majetkového úřadu. Ten nakonec oznámil, že původní výběrové řízení zrušil a vyhlásil nové.
Univerzita Palackého již dřív oznámila, že do další aukce nepůjde.
"Úřad v nové aukční vyhlášce zrušil roli dorovnatele. Ta nám původně umožňovala po ukončení výběrového řízení vyjádřit zájem o koupi kasáren, dorovnat nejvyšší nabídku, která v aukci padla, a objekt za tuto cenu odkoupit. Ve volné soutěži ale máme jako veřejná instituce určitá legislativní omezení a finanční limity. Soutěžit o získání objektu se soukromými investory pro nás tudíž není reálné," vysvětlil to rektor Martin Procházka.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.