Nové tajemství vydaly nepřístupné podzemní chodby katedrály svatého Václava v Olomouci. Badatelé zde objevili rozsáhlou kryptu a hrobku s luxusními cínovými sarkofágy významného biskupa ze 16. století Stanislava Pavlovského a jeho otce.
Výzkum a dokumentace podzemí katedrály byly zahájeny už v loňském roce, kdy průzkumná minisonda zaznamenala rozsáhlou podzemní kryptu v hlavní lodi kostela. Její detailní průzkum spolu s další hrobkou na druhém konci chodby však proběhl teprve nedávno. Průzkumníci pořídili velké množství záběrů, které teď budou zpracovávat specialisté. Už nyní je však jisté, že badatelé získali nová, dosud neznámá zjištění o historii Olomouce i celé diecézi.
„Primárním cílem a účelem průzkumu bylo zjištění stavu nepřístupného podzemí. Šlo tedy o eliminaci nebezpečí negativních projevů neznámého podzemí na povrchu. Ochranu majetku a zdraví lidí, kteří se v chrámu pohybují,“ vysvětluje geoinformatik Jiří Šindelář, který zodpovídá za technickou část výzkumu.
Kromě ověření stavu podzemí však výzkum přináší i řadu poznatků z historie chrámu i širšího okolí. Nejzajímavějším objevem v kryptě pod hlavní lodí jsou zbytky románského kvádříkového zdiva v severozápadním rohu místnosti.
Čtvrtek, 13. března 2025, 16:22
Studny s předměty z doby Rakousko-Uherska, které pravděpodobně sloužily mužským lázním, artefakty ze 14. až 15. století nebo starobylou retenční nádrž odkryli odborníci při archeologickém průzkumu v centru Prostějova. V jižní části centra vedle...
„Znamená to, že až sem musela zasahovat původní románská krypta staršího kostela nebo se může jednat o relikt původní pohřební komory knížecí rodiny z Olomouce. Z historických pramenů je totiž známa lokalizace přemyslovské hrobky, pochováni byli uprostřed chrámu, což by na pozici románského zdiva v dnešní velké kryptě odpovídalo,“ uvádí vedoucí výzkumu, historička umění a kurátorka Muzea umění Olomouc Simona Jemelková.
Z rozsáhlé krypty vede dlouhá chodba, která podle historických zpráv a starých kartografických dokumentů spojovala kryptu s hrobkou Pavlovských pod boční kaplí sv. Stanislava. Předpokládalo se, že byla hrobka v minulosti zasypána nebo zalita betonem. Průzkum však přinesl významné zjištění, že stále existuje a je v relativně dobrém stavu.
Uvnitř pohřební komory průzkumníci mezi prkny rozpadlé truhly rozpoznali kovovou autentiku s uvedeným rokem 1780. U Jižní stěny zdokumentovali dvě cínové rakve, které patří významnému olomouckému biskupovi Stanislavu Pavlovskému a jeho otci. Oba sarkofágy jsou bohatě zdobeny reliéfy, rytím i tepáním, což ukazuje na vysoké společenské postavení pohřbených. Jedná se o výjimečné doklady uměleckořemeslné práce ze 16. století, kterým se vyrovná jen několik málo podobných objektů z českého prostředí.
Na průzkumu nepřístupného podzemí katedrály svatého Václava v Olomouci dlouhodobě spolupracují Muzeum umění Olomouc, společnost Naše historie a Arcibiskupství olomoucké. Nové objevy veřejnosti podrobněji představí v nejbližší době.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám