Počasí dnes21 °C, zítra27 °C
Neděle 7. července 2024  |  Svátek má Bohuslava
Bez reklam

Povodně v Olomouci 20 let poté. Vzpomínat se bude 8. června na přírodovědecké fakultě

Vzpomínky pamětníků, vystoupení odborníků, promítání dokumentárního filmu i vernisáž výstavy. To vše bude součástí vzpomínkového odpoledne s názvem Povodně v Olomouci 20 let poté, které se uskuteční 8. června od 15:30 v aule Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Zváni jsou zájemci z řad široké veřejnosti, kteří mohou přinést dobové fotografie nebo dokumenty.

Pořádáme mnohé akce, jejichž cílem je popularizovat geografii. Protože v našem oboru nelze pominout ani povodně a od těch v moderních dějinách Olomouce nejničivějších uplynulo 20 let, rozhodli jsme se toto jubileum připomenout. Díky našim hostům z Českého hydrometeorologického ústavu, Magistrátu města Olomouce nebo Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje se účastníci mimo jiné dozvědí, co povodně těmto institucím daly a vzaly. Jejich zástupci nám prozradí, jak se jejich práce za uplynulá dvě desetiletí změnila a zda se již nacházíme v situaci, kdy se Olomoučané nemusejí záplav obávat,“ uvedla Irena Smolová z Katedry geografie Přírodovědecké fakulty UP a Středomoravské pobočky České geografické společnosti, jež akci pořádá.

Prostor dostanou i obyvatelé Olomouce. V rámci diskuzního panelu na téma Město, lidé a voda v krajině budou moci během tříminutového vystoupení sdělit, jak velká voda v roce 1997 zasáhla do jejich života. „Zúčastnit se mohou i studenti. Někteří se třeba v roce 1997 narodili, nebo záplavy ovlivnily osudy jejich rodin. Se svými příběhy mohou seznámit i ostatní,“ zve zájemce Smolová. Setkání podle ní zarámuje úvodní promítání dokumentu, který v Olomouci během povodní vznikl, a závěrečnou vernisáží s názvem Povodně 1997 v Olomouci.

Záplavy představují pro geografy i odborné téma. Zabývají se zejména tím, jak aktivity lidí ovlivňují průběh povodní. „Zajímá nás, zda změny, které člověk v krajině udělal, například zvyšují následky povodní, a zda je protipovodňová ochrana účinná. Všímáme si ale i toho, co v  krajině vzniká po povodních. Obdobně jako ekologové podporujeme přírodě blízká protipovodňová opatření. S protipovodňovou ochranou se ale začalo dost pozdě, a byť uplynulo 20 let, dostalo se jen na některé dílčí etapy. Zdaleka nejsme ve fázi, kdy bychom v Olomouci mohli být klidní,“ domnívá se geografka.

Vzpomínkové odpoledne se uskuteční symbolicky na Medarda, k němuž se váže známá lidová pranostika. Právě výrazné srážky stály za povodněmi před 20 lety. Do Olomouce velká voda s neobvyklou ničivou silou vtrhla v noci na 9. července 1997.  V paměti ji mají i olomoučtí geografové, kteří tehdy sídlili na třídě Svobody. „Zařízení a dokumenty z přízemí se muselo stěhovat a část archivu byla zaplavena. Naše katedra ale naštěstí žádné velké škody neutrpěla,“ dodává Smolová.

Čtěte více:

Tisková zpráva | Foto By Ladislav Svoboda (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Štítky Olomouc, povodeň, Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého, vernisáž, dokumentární film, Český hydrometeorologický ústav, Hasičský záchranný sbor, Václav Havel, přírodovědecká fakulta, Česká geografická společnost, Olomoucký kraj, Univerzita Palackého

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Povodně v Olomouci 20 let poté. Vzpomínat se bude 8. června na přírodovědecké fakultě  |  Olomoucko  |  Z kraje  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.