Pravidelné hlasité bubnování se bude o víkendu ozývat u přerovské Laguny. Tempo bude udávat pádlujícím posádkám, které se letos zapojí do tradičního festivalu dračích lodí. Do speciálně upravených laminátových kánoí s dračími hlavami a ocasy usedne několik set účastníků, čekají je sprinty i vytrvalostní závody. Atmosféru nadcházejícího festivalu mohu sledovat Přerované již několik týdnů na Bečvě, kde řada posádek pilně trénuje.
„Smyslem festivalu je především si zasportovat a představit náš sport jízdy na dračích lodích veřejnosti," řekl ředitel festivalu Jaromír Maňák. Harmonogram závodu bude podle něj podobný jako loni. V sobotu diváky čeká závod na 200 metrů, v neděli se posádky utkají na kilometrové trase. „Zájem o festival je zatím o něco slabší než loni. V tuto chvíli evidujeme přes 30 posádek, ale očekáváme stále ještě nějaké opozdilce," doplnil Maňák. Do velkých lodí usedá 20 pádlujících, jeden bubeník a jeden kormidelník. Do závodu se tak zapojí letos minimálně přes 600 lidí.
Závody jsou určeny pro širokou veřejnost, zapojují se do nich posádky složené ze spolupracovníků z firem, spolků přátel či škol. Klání se podle pořadatelů účastní lidé všech věkových kategorií. „Závodíme ve čtyřech kategoriích. Jsou to seskupení pod hlavičkami společností a firem, posádky smíšené závodící pod svými jednotlivými názvy, posádky čistě ženské a posádky škol," doplnil Maňák.
Posádky již minimálně měsíc pilně trénují. Koordinace pohybu členů posádek je podle pořadatelů velmi důležitá, podle nich jde o jeden z mála sportů, kdy lidé musejí opravdu táhnout za jeden provaz. „Musí jet stejným tempem, jinak loď nepojede, nepojede dostatečně rychle nebo se budou šermovat pádly. Nejde ani tak o to, jaké má kdo svaly, ale o to, jak se dokáže zkoordinovat a zabrat ve stejný moment. Dračích lodí se tak využívá i při teambuildingových akcích," uvedl již dříve Maňák.
Závody čínských dračích lodí mají mytický základ v období před dvěma tisíci lety. Legenda vypráví o básníku, válečníkovi a filozofovi, který spáchal kvůli zármutku nad tehdejší korupcí sebevraždu skokem do řeky Milo. Když se o tom doslechli jeho přátelé, vypluli na svých rybářských lodích po řece a hledali jeho tělo. Aby zaplašili dravé ryby, bubnovali ve svých lodích a bušili do hladiny řeky pádly. Od těch dob si Číňané každoročně připomínají smrt básníka slavností dračích lodí ve výročí jeho smrti, pátý den pátého čínského měsíce.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.