Počasí dnes-1 °C, zítra0 °C
Sobota 22. února 2025  |  Svátek má Petr
Bez reklam

Architektonické skvosty na jednom místě. Nová databáze mapuje stavební kulturu na Přerovsku

Autoři | Foto Město Přerov

Za vznikem Architektonického manuálu okresu přerovského (AMOP) stojí spolek Za krásnou Olomouc. Databáze popisuje vybrané objekty v regionu, přibližuje jejich architekty i další významné osobnosti regionu. Projekt by měl také nabízet vzdělávací aktivity pro školy a veřejnost.

Odborně popularizační databáze přibližuje nejvýznamnější architektonické a umělecké objekty z přerovského okresu, které vznikly v letech 1914-1948. „Základ databáze tvoří autorské texty, které zachycují stručnou historii a architektonické hodnoty vybraných objektů, životní osudy jejich majitelů i architektů,“ vysvětlila v tiskové zprávě manažerka projektu Jana Kiesewetterová.

 Databáze je také doplněna o medailonky některých architektů a dalších významných osobností regionu. „Nedílnou součástí je současná i archivní fotografická a plánová dokumentace,“ dodala manažerka.

Nová atrakce u přerovské knihovny. Vyrostla zde dešťová zahrada, která potěší hlavně děti

V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí...

Vybrané objekty z databáze budou navázány na tematické stezky a výlety. Zájemci tak budou moci manuál využívat jako průvodce po jednotlivých městech. AMOP má také nabízet vzdělávací programy pro školy i širokou veřejnost.

Architektonických manuálů vzniklo v Česku už několik. „Svou koncepcí AMOP navazuje na Brněnský architektonický manuál a zařazuje se tak mezi další architektonické manuály vznikající po České republice,“ doplnila Kiesewetterová. Kromě Brna má architektonické manuál také třeba Plzeň, Zlín nebo Litomyšl.

Manuál bude v příštích letech postupně rozšiřován o další objekty ze starších i mladších období. Na financování projektu se podílelo Ministerstvo kultury i Olomoucký kraj. Celý manuál a všechny informace o něm jsou k dispozici na webových stránkách.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Přerov, architektura, databáze, manuál, AMOP, přerovský okres

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Architektonické skvosty na jednom místě. Nová databáze mapuje stavební kulturu na Přerovsku  |  Přerovsko  |  Z kraje  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.