Počasí dnes27 °C, zítra27 °C
Úterý 25. června 2024  |  Svátek má Ivan
Bez reklam

Nová atrakce u přerovské knihovny. Vyrostla zde dešťová zahrada, která potěší hlavně děti

V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i zeleň v nedaleké ulici Na Hrázi.

Dešťová zahrada byla slavnostně otevřena tento týden a ihned se zaplnila dětmi z okolí. "V blízkosti panelového sídliště vznikla nová zelená oáza, která zejména během letních měsíců zajistí maximální ochlazovací efekt a zadrží vláhu na daných místech," uvedl primátor Přerova Petr Vrána (ANO).

Ze svodu na budově pobočky Městské knihovny v Přerově na Velké Dlážce jsou do terénní prohlubně odvedeny srážky, vysazené rostliny vodu zachycenou ze střechy zužitkují. "Zejména pro děti jsou určeny nové vodní prvky, do kterých se ručním pumpováním vhání voda. Vybudovali jsme soustavu dřevěných korýtek, v nichž voda může proudit s různou intenzitou a roztáčet vodní mlýnky. Mlžítko na okraji kačírkové plochy může sloužit obyvatelům města k osvěžení v horkých letních dnech," doplnil primátor.

Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde byly letité stromy v havarijním stavu. "Na základě odborných posudků padlo rozhodnutí, že život většiny vzrostlých dřevin prodlouží udržovací řezy, menší část, konkrétně 75 stromů, pracovníci specializované firmy pokáceli a nahradili druhy, které snášejí vlhčí půdu. Jde o střemchy, duby, lípy nebo javory," uvedl náměstek primátora Přerova Miloslav Dohnal (ODS). S ohledem na velký výskyt netopýrů a strakapoudů tam byly osazeny čtyři desítky budek pro tyto živočichy.

Projekt s cílem zlepšit mikroklimatické funkce v lokalitách Na Hrázi a Sokolská získal podporu z norských fondů. Dotace činí 90 procent celkových nákladů, které dosáhly téměř sedmi milionů korun.

Přerov v hledáčku investorů. Město se chystá na příchod nových obyvatel a tisícovek zaměstnanců

S dostavbou posledního chybějícího úseku dálnice D1 se naplno projevuje výhodná strategická poloha Přerova uprostřed Moravy. Zájem investorů rapidně roste. V Přerově vznikají nové průmyslové zóny, tisíce pracovních míst a stovky bytů. Město se už...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto poskytl Miroslav Grass

Štítky zahrada, voda, příroda, zeleň, děti, Přerov, knihovna, projekt, Na Hrázi, Petr Vrána, ANO 2011, ODS, Husova, primátor

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Nová atrakce u přerovské knihovny. Vyrostla zde dešťová zahrada, která potěší hlavně děti  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.