Po takřka dvou týdnech od havárie a mimořádně rozsáhlého požáru nákladního vlaku s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou pracovali hasiči na odklízení posledních kusů zničených vagonů. Dosud přálo náročným likvidačním činnostem počasí, ve čtvrtek už byla situace pro těžkou techniku i zasahující hasiče a další specialisty kvůli dešti komplikovanější. Další kroky se budou zaměřovat na posouzení kontaminace půdy v oblasti nehody.
Úterý, 11. března 2025, 06:52
Na průzkum k výbušnému peklu. Děsivé úvodní momenty mimořádného zásahu hasičů u požáru železničních cisteren v Hustopečích nad Bečvou přibližují záběry z osobní kamery profesionálního hasiče. Kritické momenty zvládly jednotky požární ochrany bez...
„Pásová rypadla ve čtvrtek dokončila demontáž vagónů poškozených požárem v Hustopečích nad Bečvou. Čelní a kolový nakladač posbíral všechny uvolněné trosky cisteren a nákladní vozidla je odvezla k likvidaci. Místo zásahu budeme i zítra chystat pro další postupy k ochraně životního prostředí a sanaci území,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová.
Součástí likvidace havárie je i zapojení těžkotonážního pásového jeřábu, který bude nakládat odřezaná kolejová pole na železniční vagóny. Ty pak míří na centrální skládku Správu železnic, doplnila Balážová s tím, že další části kolejí se budou demontovat a odvážet také v pátek. V místě zásahu nadále platí přísná protipožární opatření. Ta zajišťují například dvě zodolněné cisterny TITAN záchranného útvaru, cisterna na pěnu či čtyři hasiči-chemici s detektorem. „V akci je také stále naše dekontaminační stanoviště pro očistu zasahujících hasičů,“ podotkla mluvčí.
Teprve po odstranění poškozených železničních cisteren a drážního svršku je v plánu screening kontaminace zemin. Od její hloubky se budou odvíjet další sanační opatření i termín možného obnovení železniční trati.
Čtvrtek, 6. března 2025, 16:18
Výrazné překročení nařízené rychlosti odhalil rozbor rychloměru před havárií a katastrofálním požárem v železniční stanici Hustopeče nad Bečvou na Hranicku. Podle údajů z přístroje jel nákladní vlak se sedmnácti vagony rychlostí přes 95 kilometrů v...
Nejblíže položené jezero chrání stovky metrů sorpčních hadů i norných stěn. Součástí sanačních opatření jsou sondy, z nichž specializovaná firma může čerpat toxický benzen, který pronikl do podzemních vod. „Specializovaná firma provedla další hlubinné vrty, u těchto prací asistoval kombinovaný hasicí automobil, který každý vrt pokrýval pěnou. Pásové rypadlo vytvořilo celkem již 31 hlubinných sond. Připravených pro čerpání kontaminované podzemní vody je jich 18,“ specifikovala mluvčí HZS Olomouckého kraje.
Likvidačním pracím na Hranicku dosud přálo počasí, což se dneškem změnilo. „Likvidační práce komplikuje déšť, v podmáčeném podloží se těžká technika hůře pohybuje, stejně jako všichni, kdo na místě pracují. Povolali jsme další týlový kontejner, abychom jim vytvořili v nepříznivých podmínkách zázemí,“ dodala Lucie Balážová. Český hydrometeorologický ústav předpovídá v této lokalitě déšť do soboty.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám