Nechceme říkat, my jsme to říkali, ale říkali jsme to. Havárie nákladního vlaku v Hustopečích nad Bečvou, převážejícího benzen z chemičky DEZA, se stává jednou z největších ekologických katastrof nejen Olomouckého kraje, ale celé České republiky. Škody na přírodě a zdraví obyvatel, stejně jako finanční náklady na nápravu, dramaticky převyšují původní odhady. Piráti přitom opakovaně upozorňovali na podceňování situace, píše ve svém komentáři bývalý náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro životní prostředí a současný místopředseda Pirátů Martin Šmída.
Ihned po havárii jsme požadovali důsledné vyšetření a kritizovali jsme laxní přístup hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO), který celou situaci bagatelizoval. Informace proudily k občanům vágně, bez jasného varování. Hasiči v prvních hodinách čelili situaci prakticky sami, s ochranou povrchových vod jim pomáhali i místní rybáři. Připomíná vám to něco?
Znovu DEZA, znovu Agrofert, znovu selhání hejtmana Oklešťka.
Vzpomínáme si všichni na ekologickou katastrofu na Bečvě v roce 2020. Tehdy vedení kraje v čele s ANO selhalo. A situace se opakuje. Hejtman Okleštěk, přestože byl vyzván samotným ministrem životního prostředí, odmítá vyhlásit stav nebezpečí. Tím dává jasně najevo, že se této havárii nechce věnovat. Proč? Opět je v centru dění chemička DEZA ze svěřenského fondu Andreje Babiše.
Středa, 26. března 2025, 14:23
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) kritizoval kvůli likvidaci havárie vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka (ANO). Hejtman nebyl na dnešním jednání krizovém štábu,...
Kontaminace půdy a vod zdaleka neskončila, sanační práce neprobíhají tak rychle, jak by mohly. Přitom právě formální vyhlášení stavu nebezpečí by umožnilo mobilizovat prostředky, urychlit zásah a lépe chránit obyvatele i přírodu.
Požadujeme okamžité kroky kraje. Zřídit infolinky pro občany k získání aktuálních informací a žádosti o kontrolu studní. To mělo být zavedeno hned první den. Provádět rozbory vody ve studních zdarma, lidé mají právo vědět, zda je jejich voda bezpečná. Zveřejnit mapy proudění podzemních vod s vyznačením možného šíření kontaminace. Zřídit online rozcestník a vydat informační letáky, lidé musí mít přístup k ověřeným informacím.
Automaticky testovat ohrožené studny a zemědělskou půdu a zveřejnit výsledky měření. Zajistit úhradu nákladů na ochranu zdraví, vody a půdy, stát a kraj nesmí nechat občany na holičkách. Nahradit škody místním rybářům, kteří už v prvních dnech obětavě pomáhali při záchraně vodních toků. A především vyhlásit bez prodlení stav nebezpečí. Sanační práce musí probíhat sedm dní v týdnu. Každé zdržení dnes znamená větší škody.
Úterý, 11. března 2025, 06:52
Na průzkum k výbušnému peklu. Děsivé úvodní momenty mimořádného zásahu hasičů u požáru železničních cisteren v Hustopečích nad Bečvou přibližují záběry z osobní kamery profesionálního hasiče. Kritické momenty zvládly jednotky požární ochrany bez...
Krajské vedení mlčí, lidé se bojí o vodu ve studnách. Informace se k nim dostávají pomalu, rozporuplně nebo vůbec. Zasažené území není dostatečně chráněno, a místo řešení vidíme jen další mlžení, výmluvy a uklidňování veřejnosti, které se míjí s realitou.
Zatímco se politici fotí u vykolejeného vlaku a předstírají, že je vše pod kontrolou, hasiči dál zasahují v protichemických oblecích a rybáři zoufale chrání, co zůstalo z místní přírody. Odpovědnost politiků nesmí být jen na oko, musí být skutečná.
Pátek, 28. února 2025, 13:16
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
ANO není o politice, ale o prosperitě Agrofertu. Přeberte si to u voleb!