V prostějovských chodnících najdete první Kameny zmizelých, připomínají tragické osudy Židů

Autoři | Foto Blanka Martinovská, olomouc.eu

Prvních jedenáct kamenů zmizelých, takzvaných stolpersteinů, bylo dnes odpoledne rozmístěno v několika ulicích Prostějova. Kameny kolemjdoucím připomínají tragický osud židovských obyvatel Prostějova za druhé světové války přímo u domů, ve kterých bydleli před odvlečením do koncentračních a vyhlazovacích táborů.

Kameny zmizelých za Jindřicha Mayera, Pessel, Fanni, Josefinu, Stellu a Ruth Brennerovy, Adolfa Spitzera, Pavla Gelba, Esther Friedmannovou, Evu Gottlobovou a Pavla Gottloba byly instalovány do dlažby v ulicích Křížkovského, Kostelní, Rejskově, Partyzánské, Erbenově a na Pernštýnském náměstí.

„Stolpersteine se nacházejí v místech, kde tito lidé žili, respektive odkud byli nuceni odcházet do transportů. Na štítku každého kamene je uvedeno jméno oběti, datum narození a úmrtí, respektive poslední známé datum, kdy dotyční ještě prokazatelně žili, nejčastěji se tak jedná o datum nástupu do transportu do vyhlazovacího tábora," řekl dnes Michal Šmucr ze spolku Hanácký Jeruzalém, který ukládání stolpersteinů v Prostějově inicioval.

Ukládání kamenů zmizelých se v Prostějově zúčastnil i rabín Daniel Mayer z Izraele, potomek rabína Lesela Brülla z Prostějova. Mayer žije v Izraeli a loni se zúčastnil odhalování pamětní desky obětem holokaustu na budově hlavního vlakového nádraží v Prostějově, které bylo v roce 1942 dějištěm transportu více než tisícovky obyvatel města do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Dorazil i prostějovský rodák Tomáš Maier, který dnes uložil jeden kámen za svého pradědečka Jindřicha.

V příštích letech by v ulicích Prostějova měly být umístěny další kameny zmizelých. „Ozvali se nám potomci nebo příbuzní přeživších holokaust, kteří dnes žijí nejen v České republice, ale například v Izraeli nebo Švýcarsku, takže bychom rádi příští rok uložili další stolpersteine za jejich zavražděné rodinné příslušníky," řekla členka rady spolku Hanácký Jeruzalém Jana Gáborová.

V Prostějově žila do 19. století významná židovská komunita. Prostějov se v posledních letech dostal do hledáčku českých i zahraničních médií kvůli vleklému sporu o pietní úpravu bývalého židovského hřbitova, který byl zničen za německé okupace.

Na místě hřbitova, kde stále leží ostatky téměř 2000 židovských obyvatel, je nyní park a parkoviště. Židovská nadace Kolel Damesek Eliezer se snaží místo bývalého hřbitova rehabilitovat a s radnicí jedná o podobě pietní úpravy.

Stolpersteine - obrazně kameny, o které se zakopává či má se zakopnout, patentoval německý výtvarník Gunter Demnig v roce 1993. O pár let později vsadil první kameny do dlažby v Kolíně nad Rýnem a v Berlíně. Nyní jsou v Evropě položeny už desítky tisíc takových kamenů. Kameny zmizelých byly instalovány například v Olomouci, kde jich je nyní již přes 200.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Kameny zmizelých, Židé, válka, Prostějov, chodník, připomínka, vyhlazovací tábor, druhá světová válka, Jindřich Mayer, Izrael, holokaust, Jeruzalém, Daniel Mayer, Gunter Demnig, Jana Gáborová

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.