Ještě v průběhu letních prázdnin se podařilo lesníkům v oblasti Vojenského újezdu Březina na pomezí Prostějovska a Vyškovska částečně zpřístupnit stezku Repešský žleb. Oblíbená trasa se otevírá od pondělí 12. srpna. Oblast zasáhly na začátku léta intenzivní bouřky a veřejnosti je do zbytku této lokality vstup zakázán, práce na odstranění kalamitního stavu potrvají zřejmě do poloviny září.
Pátek, 9. srpna 2024, 19:24
Plumlovskou přehradu na Prostějovsku dál sužují jedovaté sinice a zákaz koupání trvá, protože voda by mohla poškodit zdraví lidí. Naopak na Poděbradech u Olomouce je všechno v pořádku a kvalita vody je zde na stupni jedna.
Přes Vojenský újezd Březina poblíž obce Plumlov na Prostějovsku vede celá řada turistických a cykloturistických tras. Ty musely být po červnovém řádění živlů uzavřeny, oblast je pro návštěvníky nebezpečná. Po měsíci intenzivního úsilí se pracovníkům Vojenských lesů a statků podařilo zpřístupnit mezi výletníky populární trasu zvanou Repešský žleb, která spojuje obce Repechy a Hamry. Kalamita zasáhla území o rozloze přibližně 15 tisíc hektarů. „Kalamitu zpracováváme podle plánu. Jedná se o velmi rozptýlené a nebezpečné pracoviště, proto musí práce probíhat opatrně se zřetelem na zdraví a bezpečí lesníků. Nicméně dobrou zprávou je, že od pondělí 12. srpna opět zpřístupníme oblíbenou cyklotrasu Repešským žlebem, která spojuje Hamry a Repechy,“ informovala na webových stránkách Eva Weisgärberová z divize VLS Plumlov s tím, že zbytek zasaženého území bude i nadále uzavřen. Zákaz vstupu do oblasti je vyhlášený do 15. září letošního roku. „Dotčená oblast je vyznačena na místě zákazovými cedulemi, informaci obdržely přilehlé obce a je označena i v aplikacích pro turisty a cyklisty,“ sdělil mluvčí Vojenských lesů a statků Petr Toman.
Podle zástupců VLS probíhají práce na odstranění následků bouří v nejvíce zasažené oblasti o ploše dvou tisíc hektarů. Značnou komplikaci představuje těžký terén, ve kterém převažují prudké svahy. „I proto bude nyní nově dřevorubcům pomáhat lesní lanovka. Ta pomůže s tím, dostat vytěžené dřevo z těžce dostupného terénu. Už nyní se plánuje obnova lesa, kdy maximálně do dvou let proběhne zalesnění,“ říká mluvčí Toman. „Počítáme s výsadbou buků, dubů či smrků,“ doplnila Eva Weisgärberová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.