Prostějovští policisté od víkendu šetří dva případy krádeží, ve kterých byli poškozeni návštěvníci Městského hřbitova v Prostějově.
V prvním případě se v pátek 14. července dosud nezjištěný pachatel vloupal do osobního automobilu, zaparkovaného na parkovišti u hřbitova v ulici Za Brněnskou. Pachatele přilákala dámská kožená kabelka uložená na podlaze za sedadlem řidiče. Aby se kabelky zmocnil, rozbil skleněnou výplň levých zadních dveří. S kabelkou její majitelka přišla i o doklady osobní, pracovní a k vozidlu, peněženku s platebními kartami a finanční hotovostí 400 korun a svazek klíčů k osmi zámkům. Odcizením věcí ženě vznikla škoda vyčíslená na 2 tisíce korun. Škoda vzniklá poškozením vozidla dosud vyčíslena nebyla.
Druhou poškozenou návštěvnicí hřbitova byla sedmačtyřicetiletá žena z Prostějova. Ta při návštěvě hřbitova v neděli před třináctou hodinou odložila svou kabelku a na malou chvíli ji ponechala bez dozoru. Toho využil dosud nezjištěný pachatel a z kabelky odcizil peněženku. Také tato žena přišla o osobní doklady, platební kartu a peníze. Pachatel tohoto skutku byl „úspěšnější“, protože si takto přišel na 4 900 korun. Celková výše způsobené škody byla vyčíslena na 5 200 korun.
Policisté v obou případech zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu krádež a přečinu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Za ty pachatelům v případě dopadení a prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.
Ke krádežím na návštěvnících hřbitovů dochází relativně často. Například v letošním roce na Městském hřbitově v Prostějově či v jeho okolí evidujeme již čtyři případy vloupání do vozidel a tři případy okradení přímo návštěvníků. Z toho lze vyvodit, že pachatelé zneužívají jejich snížené obezřetnosti. Ta zřejmě souvisí s prostředím, ve kterém se lidé oddávají vzpomínkám na své milé, kteří již z tohoto světa odešli. Proto Policie ČR apeluje na všechny návštěvníky hřbitovů, aby se před jejich návštěvou zamysleli také nad bezpečností svých věcí.
Mnohokrát opakované heslo, že „auto není trezor“ není jen bezvýznamnou frází či názvem projektu. Viditelným umístěním tašky v automobilu bez dohledu, si majitel o její odcizení přímo říká. K takto vzniklé škodě si pak může připočítat ještě i škodu způsobenou na vozidle. Ta se vždy bude pohybovat minimálně v řádů tisíců korun. Odcizený svazek klíčů či doklady pro zloděje sice nemusí mít velkou cenu, ale výměna několika zámků může být celkem nákladnou záležitostí. A vyřízení nových dokladů je pak činnost náročná hlavně na čas. Často také poškození přijdou i o mobilní telefony. V tomto případě pak může být větší škodou ztráta kontaktů v telefonu uložených, než přístroje samotného.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.