Počasí dnes26 °C, zítra30 °C
Pondělí 8. července 2024  |  Svátek má Nora
Bez reklam

Zemědělci na Hané vyrábí náplně do moderních 3D tiskáren

Několik set metrů plastové náplně do 3D tiskáren vyrobí denně speciální linka ukrytá v nenápadné budově uprostřed zemědělského areálu v Mladeči na Olomoucku. Zemědělské družstvo z nedalekých Haňovic před léty vedle živočišné a rostlinné produkce vsadilo na přidruženou výrobu plastového sortimentu, kterou loni v Mladči rozšířilo o náplně do sofistikovaných zařízení umožňujících "tisk" trojrozměrných předmětů. Zemědělci z Hané jsou zřejmě prvními tuzemskými výrobci náplní do 3D tiskáren, které po světě zažívají velký rozmach.

"Předloni jsme pro jednu firmu z Karlových Varů zkušebně vyrobili první cívky s plastovou náplní do 3D tiskáren. Informace se rozkřikla a začali se nám ozývat výrobci i uživatelé tiskáren, takže jsem se rozhodli do této výroby investovat čas i peníze," řekl ČTK vedoucí obchodní činnosti přidružené výroby Plasty Mladeč Lumír Sedlář. ZD Haňovice loni za 1,5 milionu korun pořídilo technologii na výrobu tenkých plastových drátů do 3D tiskáren. Linka může měsíčně vyrobit až 1200 kilogramů náplní. Všichni čtyři pracovníci přidružené výroby věnovali spoustu času výběru správné směsi na výrobu náplní, aby je 3D tiskárny dokázaly tavit a formovat do požadovaného tvaru.

Produkce náplní do 3D tiskáren v Mladči od podzimu rychle roste. "Loni jsme jich měsíčně vyrobili zhruba 150 až 200 kilogramů. Letos produkci znásobíme a postupně se chceme přiblížit výrobní kapacitě," řekl Sedlář, ale konkrétnější údaje neuvedl. Investice by se podle něj měla družstvu vrátit do pěti let. ZD Haňovice už eviduje 103 odběratelů z Česka, Slovenska a Polska, z toho šest je velkých. "Někteří naši odběratelé chtějí náplně dál exportovat do celé Evropy i Spojených států, kde mají být 3D tiskárnami vybaveny školy. Zároveň se ale snažíme udržet i drobné zákazníky," dodal. Tržby přidružené výroby by se letos díky náplním pro 3D tiskárny měly zvýšit o 60 procent.

Náplň do 3D tiskáren tvoří tenký plastový drát navinutý na cívku. V Mladči vyrábí náplně v sedmi barevných variantách. V Česku podle Sedláře zatím nikdo jiný náplně do 3D tiskáren ve velkém nevyrábí. "Máme informace, že už to někdo zkouší, ale ostatní jsou za námi o několik měsíců pozadu ve vývoji," podotkl. Do Evropy je dováženo mnoho plastových drátů pro 3D tiskárny z Číny, avšak náplně z Mladče jsou levnější. "Snažíme se držet ve středním cenovém pásmu. Naše ceny jsou zhruba o třetinu nižší," dodal.

3D tiskárny umožňují tvorbu objektů podle zadaného modelu. Princip spočívá v přidávání materiálu, na rozdíl od frézování, kdy se surovina odebírá. Zařízení se využívají v průmyslovém designu, ale i šperkařství či v modelářství. Výrobci 3D tiskáren se stále víc zaměřují na menší a levnější zařízení. Jan Škopík z firmy 3Dfactories ČTK řekl, že nejpoužívanějším materiálem je sice stále plast, avšak nové 3D technologie umožňují tisk například z keramiky, dřeva či kovu. Britská firma Tamicare nedávno oznámila, že se jí podařilo vytisknout dámské spodní prádlo.

Zdroj: ČTK

Štítky Haná, Mladeč, výroba, ZD Košťálov a.s., Olomoucký kraj, Evropa, Haňovice, Česko, Karlovy Vary, Jan Škopík

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zemědělci na Hané vyrábí náplně do moderních 3D tiskáren  |  Z kraje  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.