Osmatřicetiletá žena ze Šumperska oznámila policii, že si 25. listopadu na internetovém inzertním portálu vyhlédla iPhone 7 Plus za 7 tisíc korun.
Přes mail se žena s prodejcem domluvila na koupi mobilního telefonu a ještě téhož dne přes internetové bankovnictví uhradila požadovanou částku. Mobil jí však do dnešního dne nepřišel a nebyly jí vráceny peníze.
„Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Za tento trestný čin lze podle trestního zákoníku uložit až dvouletý trest odnětí svobody, zákaz činnosti nebo propadnutí věci,“ uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.
Policie radí
Při nakupování na bazarech věnujte pozornost zejména níže uvedeným okolnostem:
- Až nápadně nízká cena, často o třetinu až polovinu nižší, než je cena obvyklá.
- Neautentické fotografie. Pokud máte pochybnosti, požádejte prodejce o fotografii s nějakým specifickým prvkem.
- Prodejce odmítá osobní předání, i když jste ochotni si pro zboží přijet. Vymlouvá se, že je na služební cestě, v zahraničí nebo například v nemocnici.
- Komunikuje velmi špatnou češtinou.
- Pro zvýšení důvěryhodnosti prodejci posílají okopírované doklady, ty mohou být ale odcizené.
- Prodejce nechce slyšet o zaslání zboží na dobírku, žádá o zálohu předem, dobití kreditu nebo zaslání na anonymní číslo účtu (produkt anonymní předplacené karty Blesk peněženka).
- Pokud takovému prodejci zašlete peníze předem, odmítá poslat číslo zásilky, snaží se komunikaci protahovat nebo přestane komunikovat úplně.
- Jestliže máte pochybnost, zda je prodejce solidní, pokuste se na jeho inzerát reagovat z jiného účtu, abyste zjistili, zda zboží nenabízí dalším případným zákazníkům.
- Také předchozí reference o prodejci mnohé napoví.
- Pro případ, že byste narazili na nepoctivého prodejce, mějte uchovánu veškerou komunikaci s ním.