Počasí dnes2 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Na Svatém Kopečku pečují o mládě seriemy. Ptáče po zdravotních nesnázích roste jako z vody

Pozemní ptáci seriemy rudozobé jsou od května novinkou v expozici zoologické zahrady Olomouc. Ve voliéře naproti euroasijskému safari už neobvyklí opeřenci vyvedli mládě, které mělo zdravotní potíže. Ty se ale podařilo zoologům vyřešit a nový přírůstek seriemí rodiny už poznává svůj výběh na Svatém Kopečku.

VIDEO: Samička pandy červené se rozkoukává na Svatém Kopečku. Zoologové doufají ve vznik chovného páru

Opatrné zvykání se vydařilo, nová samička pandy červené už poznává výběh v olomoucké zoologické zahradě, kde žije i její potenciální partner. Postupný proces seznamování zabral chovatelům několik týdnů, tyto stromové šelmy mohou návštěvníci na...

 

Seriemy, které se přirozeně vyskytují v jihoamerických pampách, dorazily do Olomouce před rokem. Samice je z odchovu jihlavské zoo a samec z Plzně. V neveřejné části přivedli na svět potomka, další mládě už pak vyvedl ptačí pár ve voliéře u euroasijského safari. „Start sice neměl jednoduchý, rodičům jsme museli pomoci se stavbou hnízda. On sám se potýkal s tzv. „roznožkou“, která se řešila fixací pomocí podvazků, ale dnes si už čile běhá ve voliéře,“ upřesňuje zoolog Jan Kirner.

Na cestě k odchovu mláděte museli pracovníci zoologické zahrady překonat i drobné překážky. „Nejprve pár nejevil zájem o hnízdní materiál, který měl k dispozici. Rozhodli jsem se jim lehce napomoci vytvořením hnízda vlastníma rukama. Rodiče ho akceptovali a střídavě zasedli na snůšku. Po necelém měsíci se z vejce vylíhlo drobné mládě. Uběhlo několik dní a při pravidelné kontrole jsme spatřili, že zpod sedícího rodiče ční noha mláděte v prapodivné poloze,“ vylíčila mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.

Příbuzní pravěkých hrůzoptáků
Tito velcí nohatí ptáci živící se živočišnou potravou, kterou loví za pomoci velmi silných nohou a zobáku, preferují pohyb po zemi stejně jako jejich dávní příbuzní rodu Phorusrhacos, tzv. hrůzoptáci. Phorusrhacos byl gigantický nelétavý pták, vrcholový predátor, žijící v období třetihor. Obýval travnaté oblasti Jižní Ameriky, kde svým 70 cm dlouhým zobákem lovil ostatní zvířata. Měl výšku až 250 cm a hmotnost 130 kg. Seriemy dokáží vyvinout rychlost až 25 km/h. Své teritorium si označují daleko se nesoucím pronikavým voláním.
Zdroj: Zoo Olomouc

Mládě trápil problém zvaný splay leg neboli roznožka, která se u malých ptáčat vyskytuje poměrně často. „Naštěstí je to komplikace řešitelná, a tak naše mládě dostalo ‚podvazky‘ fixující nohy ve správné poloze. Převazy v intervalu několika dnů jsme využili ke sledování růstové křivky mláděte,“ doplnila mluvčí Gronská.

U ptáků je obecně růst velmi rychlý a u seriem je podle zástupců zoo tento jev ještě výraznější. „Dvanáctý den mládě vážilo 290 g, o necelý týden později už téměř půl kilogramu. Při rapidním růstu a správné fixaci se poškozená noha rychle upravila a mládě teď pobíhá s dospělými ve voliéře. V naší zoo jde o druhý odchov tohoto druhu. Mládě z loňského roku našlo nový domov v pražské zoologické zahradě,“ poznamenala Iveta Gronská.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Zoo Olomouc

Štítky Zoo, příroda, zoologická zahrada, seriema rudozobá, Olomouc, Svatý Kopeček, ptáci, Zoologická zahrada Olomouc, rodina, ZOO Praha, hnízdo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Na Svatém Kopečku pečují o mládě seriemy. Ptáče po zdravotních nesnázích roste jako z vody  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.