Při tradičním statistickém ohlédnutí za uplynulým rokem se v Zoo Olomouc zaměřili i na náklady vynaložené na krmení zvířat. Těch chová zahrada na Svatém Kopečku přes 380 druhů a celkem jde o takřka 1600 jedinců. Za rok zvířecí obyvatelé areálu spořádají krmiva za téměř sedm milionů korun.
Při přepočtu na denní průměr si krmné dávky v Zoo Olomouc každý den roku 2022 vyžádaly finanční výdaj 19 142 korun, což je přibližně o 350 korun méně než v roce předchozím. Celkově pak náklady na nákup krmiva dosáhly hodnoty 6 986 869 Kč.
Nejdražší porce spořádají v Zoo Olomouc tygři ussurijští. Průměrná krmná dávka pro největší kočkovitou šelmu vyjde na pět set korun. Gepardi pak denně spořádají potravu přibližně za dvě stovky.
Neděle, 22. ledna 2023, 06:44
V loňském roce se počet návštěvníků olomoucké zoologické zahrady vyšplhal k číslu 367 111. Nejvíce oblíbenými akcemi byly Velikonoce, Večer duchů či Víkend dětí. Během roku 2022 se také v zahradě povedlo odchovat 250 mláďat.
„V minulosti, kdy jsme chovali sibu skvrnitou, která konzumovala převážně živé ústřice a další živé krmivo, jsme i o ní hovořili jako o jednom z nejnáročnějších strávníků,“ komentovala specifický jídelníček v minulosti chovaného druhu rejnoka mluvčí zoo Iveta Gronská. Nyní žije v akváriu na Svatém Kopečku siba atlantská a u ní je díky možnosti krmení rozmrazenou potravou nákladnost chovu nižší.
Přední příčky ve výdajích za krmivo si podle mluvčí Gronské ani loni nenechala ujít zvířata, která konzumují ovoce a zeleninu. „Dále následovali masožravci, přičemž se podávalo maso hovězí, drůbeží, vepřové a skopové. Nechyběli králíci, či hlodavci. Kopytníci prim sice nedrží, ale nedrží se ani příliš pozadu za masožravci. Jejich jídelní lístek sestává z nabídky v podobě granulí, obilovin a sena. V zahradě se dále konzumují mořské plody, vejce a speciální přísady,“ přiblížila mluvčí.
Nejvíce rozmanitou potravu musí připravovat chovatelé pro malé drápkaté opičky, tedy kosmany a tamaríny. Jejich menu tvoří až dvacet druhů exotického ovoce. „Dále pak krmné dávky obsahují řadu vitamínů a minerálů, med, myšata, v létě květy pampelišek či speciální krmiva určená pro tyto druhy opic. Nepohrdnou křepelčími vajíčky a v neposlední řadě ani hmyzem v podobě cvrčků, sarančat, či švábů,“ doplnila Iveta Gronská na adresu opičích labužníků.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.