Počasí dnes26 °C, zítra24 °C
Čtvrtek 1. června 2023  |  Svátek má Laura

Nedbalé topení dřevem přináší zranění a milionové škody. Požáry jsou závažnější, hlásí hasiči

Nelichotivou bilanci požárů spojených s topnou sezonu hlásí hasiči v Olomouckém kraji. Podle poznatků z vyšetřování požárů se lidé vrátili k topení dřevem, kotle či kamna a komínové systémy přitom ale nemají v odpovídajícím stavu. Důsledkem pak mohou být milionové škody i nebezpečná zranění či otravy zplodinami.

Letošní topná sezona se blíží ke svému závěru, ještě před posledními chladnými týdny hasiči apelují na dodržování a kontrolu základních zásad, které zabrání vážným problémům. „Požárů v souvislosti s topidly a spalinovými cestami evidujeme zhruba stejný počet jako v loňské sezóně, a to kolem stovky. Ovšem vzrostla jejich závažnost. Kvůli drahým energiím se lidé ve větší míře vracejí k topení dřevem či jinými pevnými palivy. Často ale nemají topidla a spalinové cesty v bezvadném stavu, nedodržují vzdálenosti od hořlavých předmětů či návody výrobců. Také často chybují při vynášení popela,“ shrnuje příčiny citelných škod na majetku i zdraví mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová.

VIDEO: Neriskujte na zamrzlých plochách. Hasiči radí a trénují, co dělat v sevření ledové vody

Začátek února opět přináší chladnější dny a nejen na severu Olomouckého kraje se vodní plochy pokrývají vrstvou ledu. Na většině míst ale pohyb po zamrzlé hladině není bezpečný a hrozí proboření. Hasiči pravidelně nacvičují různé varianty...

Kromě nedbalosti při topení může požár vzniknout také kvůli nedodržení základních stavebních norem týkajících se vzdálenosti dřevěných trámů od komínu. „Na konci února jsme řešili požár střechy rodinného domu ve Šternberku, kde došlo k zahoření trámu v komíně. Od něj se poté plameny rozšířily na střechu a půdní prostor. Škoda dosahuje více než milion korun. K podobnému případu pak došlo také v Jívové na Olomoucku, kde jsme hasili požár střechy a půdního prostoru, škoda atakovala dva miliony korun. Příčinou byl rovněž přizděný trám v komínovém tělese,“ upozornila v tiskové zprávě mluvčí Balážová.

Při nesprávné manipulaci s topidlem se oheň rozšířil tento týden na dům v Pivíně na Prostějovsku, kde plameny způsobily škodu za 1,2 milionu. Na konci února vyjížděli hasiči v Olomouci k požáru odpadových nádob, které se vznítily od nesprávně vyhozeného popela a oheň se šířil i na fasádu domu. „Škoda činí téměř 400 tisíc korun. Jen díky včasnému zásahu našich jednotek byly uchráněny dva rodinné domy a majetek v hodnotě 20 milionů korun,“ doplnila mluvčí hasičů.

I přes snahu o minimalizaci škod se újma majitelů domů a dalších objektů po požárech v těchto případech v součtu blíží k deseti milionům korun. „To znamená třetinový nárůst oproti předchozí sezóně. Zároveň u těchto požárů dochází často ke zranění osob či jejich úmrtí. I tato statistika letos narostla. Za topnou sezónu se zranilo již devět lidí,“ podotkla Lucie Balážová.

Hasiči znovu nabádají k dodržování klíčových pravidel a postupů. Mezi ně se řadí pravidelná odborná kontrola a vyčištění topidel a spalinových cest. „Kolem topidla musí být volný prostor, vzdálenosti určuje návod výrobce, kterým by se lidé měli řídit. Popel doporučujeme nechat v kovové nádobě vychladnout i více než čtyři dny. Teprve pak si můžete být jistí, že nedojde k jeho znovu vznícení. Poté jej uložte do kovové popelnice. Pokud máte možnost, vysypte jej do kompostu nebo jej využijte jako hnojivo na zahradu,“ doporučují hasiči.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje

Štítky Hasiči, HZS Olomouckého kraje, požár, zásah, rodinný dům, topení, topná sezona, statistika, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.