Z věznice v Mírově na Šumpersku dnes dopoledne vyšli na svobodu Václav Cojocaru a Ivo Müller, kteří si v jedné z nejtěžších káznic v zemi odpykávali dvacetiletý trest za žhářský útok na domek Romů ve Vítkově z roku 2009. Před věznicí muži nasedli do auta svého obhájce a rychle odjeli pryč.
Z věznice v Mírově Václav Cojocaru a Ivo Müller vyšli před půl desátou dopoledne. O jejich podmíněném propuštění po více než 13 letech strávených za mřížemi rozhodl minulý týden Okresní soud v Šumperku.
Muži si za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu odpykali dvě třetiny trestu, soud jim stanovil zkušební dobu na sedm let a probační dohled. Splácet musejí i náhradu škody.
Z věznice je dnes v černém SUV odvezl jejich obhájce Ladislav Myšák. Muže nebylo vidět, skryli se za sedačkami. Když nasedali do auta, před vchodem do věznice stál hasičský vůz. Přímo ke vchodu se nikdo nedostal.
Další dva odsouzení, David Vaculík a Jaromír Lukeš, ve vězení zůstávají. Soud jim vyměřil trest 22 let.
Soud žádostem Cojocaru a Müllera vyhověl ve čtvrtek minulý týden. "Jsem přesvědčen, že soud rozhodl dobře. Já jim věřím," řekl ČTK obhájce Myšák.
Šumperský soudce Lubomír Kozák u obou žádostí minulý týden uvedl, že splnily formální podmínky, odsouzení mají za sebou dvě třetiny trestu, v jejich prospěch svědčilo i dobré chování za mřížemi a snaha splácet škodu, kterou soudy vyčíslily na 17 milionů korun. Svou roli hrál také znalecký posudek z oboru klinické psychologie, znalec v jejich případě vyslovil pozitivní prognózu. Oba dostali ve vězení i desítky kázeňských pochval.
Čtvrtek, 16. března 2023, 12:24
Ve věznici Mírov na Šumpersku dnes dopoledne zasahovali hasiči při požáru cely. Jeden vězeň se nadýchal kouře a skončil v šumperské nemocnici. Podle policie je situace v jedné z nejstřeženějších věznic v zemi, kde si odpykávají tresty i doživotně...
Zatímco Cojocaru a Müller dnes vyšli na svobodu, za mřížemi věznice zůstávají i nadále jejich komplicové David Vaculík a Jaromír Lukeš. Oba dostali tresty přísnější ve výši 22 let - dvě třetiny trestu jim uplynou, až si odpykají za mřížemi 14,5 let. Započítává se do toho i doba strávená ve vazbě, ve které jsou umístěni od srpna 2009; nejdříve by tak mohli podat žádost o podmíněné propuštění v první polovině příštího roku. Svou roli při rozhodování soudu o těchto žádostech však hraje i chování ve vězení, snaha uhradit škodu či sebereflexe.
Matka popálené Natálie, Anna Siváková, letos v lednu deníku Právo řekla, že Cojocaru a Müller posílají měsíčně dohromady asi 3000 korun, Lukeš posílá 150 nebo 200 korun a jediný, kdo neposlal nic, je Vaculík.
Rozhodnutí soudu propustit dva ze čtyř odsouzených Annu Sivákovou minulý týden šokovalo. "Chce se mi brečet. Chce se mi zvracet. Nesouhlasím s tím. Oni se nezměnili. Naše rodina, hlavně Natálka, budeme trpět celý život," řekla. Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové je rozhodnutí soudu nepřiměřené. Za necitlivé považuje, že se poškozená rodina o verdiktu dozvěděla až z médií. Rozhodnutí soudu šokovalo také vládní zmocněnkyni pro záležitosti romské menšiny Lucii Fukovou.
Na dům obývaný početnou romskou rodinou zaútočila čtveřice mladíků v noci na 19. dubna 2009, do oken hodila zápalné láhve. Dům začal okamžitě hořet. Tři lidé byli zraněni, nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálie. Dítě bylo popáleno na 80 procentech těla a přišlo o tři prsty na rukou. Podle znalců všichni čtyři odsouzení patřili k aktivním severomoravským neonacistům, kteří propadli neonacistické ideologii.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.