Na nosné zdi nové náplavky v Olomouci, která přišla na stamiliony, jsou díry a praskliny. Ukázalo se to, když vodohospodáři nyní snížili hladinu Moravy kvůli kontrole a údržbě jezu. Povodí Moravy tvrdí, že je to kosmetická vada.
Už několik dní lidé, kteří procházejí okolo nové náplavky v Olomouci, nevěřícně kroutí hlavou. Vodohospodáři kvůli údržbě jezu snížili hladinu Moravy, a ukázala se tak nosná zeď plná prasklin a děr. "Je dokonce vidět, jak byla náplavka zhotovena amatéry. Za chvíli voda vymele popraskaný beton a celá se podemele a zbortí," komentoval to na sociálních sítích například Martin Keprt z Olomouce.
Povodí Moravy ovšem tvrdí, že se nic neděje. "Není vůbec žádný důvod k obavám či kritice. Je třeba zdůraznit, že nejde o nově postavenou část náplavky, ale o zbytek původní nábřežní zdi na pravém břehu, na který byla náplavka naprojektována a realizována. Po odbourání vyšší části zdi a během srážky hladiny byl proveden diagnostický průzkum a statický posudek zbylé části zdi," reagoval mluvčí Povodí Petr Chmelař.
Čtvrtek, 13. října 2022, 14:08
Tři sta sedmdesát metrů dlouhá nová náplavka v Olomouci prošla kolaudací a je přístupná veřejnosti. Lidé mohou po schodišti sestoupit k řece Moravě. Ještě letos je v plánu dokončení stavby protipovodňových opatření i na protějším břehu a...
Odborný posudek podle něho ukázal, že tato část podpěrné zdi na rozdíl od protějšího levého břehu vytvořená betonovým monolitem o tloušťce asi 130 centimetrů je v dobrém technickém stavu. "Proto bylo přistoupeno pouze k lokální sanaci povrchových vad vhodným materiálem. Sanace proběhla během snížení hladiny v době výstavby protipovodňových opatření. Stavba podléhá přísnému technickobezpečnostnímu dohledu, který se zaměřuje na bezpečnost a provozní spolehlivost vodních děl. Pozorované vady jsou tedy pouze estetické," uvedl mluvčí Povodí Moravy.
Samotné snížení hladiny potrvá do pondělí kvůli pravidelné kontrole jezu a opevnění jezové zdrže.
Asi čtyři sta metrů olomoucké náplavky široké dvanáct metrů mezi mosty v ulici Komenského a Masarykova se otevřelo loni na podzim. Jde o 2. B etapu protipovodňových opatření, které kromě náplavky zahrnovaly také nový most Václava Rendera. Tato etapa přišla na 730 milionů korun a měla by ochránit dvacet tisíc obyvatel Olomouce před průtokem na úrovni 650 metrů krychlových za sekundu.
Podle výpočtů vodohospodářů bude náplavka přibližně 30 dnů v roce zaplavena. "Odolat musí také ledovým jevům v době mrazů, tomu také odpovídá její konstrukce," vysvětlil ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.